İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

LİTVANYA 2013 YILINDA UKRAYNA VATANDAŞLARINA VİZE MUAFİYETİ GETİRİLMESİNİ SAVUNUYOR

27 Şubat 2012 tarihinde Litvanya Dışişleri Bakanı Audronius Azubalis, Brüksel’de yaptığı açıklamalarda, Litvanya’nın 2013 yılının ilk yarısında AB Dönem Başkanlığı’nı devralmasıyla birlikte önceliklerinin Ukrayna vatandaşları için vize muafiyet hakkının elde edilmesi olduğunu vurguladı; ancak ilerlemenin Kiev yönetimine bağlı olduğunun altını çizdi.

Hatırlanacağı gibi, Kasım 2010 tarihinde gerçekleştirilen AB - Ukrayna Zirvesi’nde, AB, vize muafiyetinden yararlanabilmesi için Ukrayna’nın yerine getirmesi gereken yükümlülükleri ortaya koymuş ve ilerlemenin ülkedeki demokratik reformlara ve insan haklarındaki iyileştirmelere bağlı olacağını açıklamıştı. Bu doğrultuda, Brüksel ve Kiev, güvenlik, sınır kontrolü ve bir dizi diğer politika alanında yapılması gerekenlere dair bir plan üzerinde uzlaşmaya varırken, vizelerin ne zaman kaldırılacağına ilişkin herhangi bir takvim belirlenmemişti. Diplomatlar, Ukrayna için vize muafiyeti sürecinin Batı Balkan ülkelerininkinden daha farklı olacağını ve ancak uzun vadede gerçekleşebileceğini vurgularken; Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Avrupa’ya vizesiz seyahatin temel önceliklerinden birisi olduğunu belirtti.

Litvanya Dışişleri Bakanı Audronius Azubalis, Soçi’de gerçekleşecek Kış Olimpiyatları öncesinde, Rusya’ya vizesiz seyahat hakkı tanınması yönünde Avrupa Komisyonu üzerindeki baskının arttığını vurgularken, bu tür bir adımın Karadeniz Bölgesi’ndeki bölgesel uyuma tehdit oluşturacağını belirtti. Azubalis, vize müzakerelerinde Moskova’nın Kiev’den çok daha geride olduğunu savundu. Diğer taraftan ise, Azubalis, geçen günlerde açıklanan bir raporun, başta biyometrik pasaportlar olmak üzere, Ukrayna’da birçok alanda eksikliklerin halen sürdüğüne işaret ettiğine dikkati çekti. Bunların başında ise, Ukrayna Parlamentosu’nun direnç gösterdiği yolsuzlukla mücadele ajansının kurulması geldiğini söyledi.