İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

KEMER SIKMA POLİTİKALARI BİRÇOK AB ÜYE ÜLKESİNDE PROTESTO EDİLDİ

1-2 Mart 2012 tarihlerindeki AB Liderler Zirvesi öncesinde, 27 üye ülkenin sendikaları, başta Brüksel olmak üzere, çeşitli Avrupa başkentlerinde ortak eylemler ile kemer sıkma politikalarını protesto ettiler. Liderler zirvesinde gerçekleşen bütçe görüşmeleri öncesi yapılan protesto gösterisi, Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC)tarafından düzenlendi. Avrupa genelinde 36 ülkede toplam 84 sendika “Kemer sıkma politikalarına karşı iş ve sosyal adalet” talebinde bulundu.

Brüksel’deki AB kurumları önünde gerçekleşen gösteride konuşan Hıristiyan Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Claude Rolin, Avrupalı liderlere, başka politikalar üretilmesi çağrısında bulunurken, kemer sıkma tedbirlerinin işe yaramadığını söyledi. Mevcut politikaların Avrupa’da halk ile liderler arasında uçurumun daha da açılmasına sebep olduğunu belirten Hıristiyan Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri, Avrupa liderlerinin mutabık kalacakları yeni anlaşmanın, Avrupa’yı daha büyük bir ekonomik krize iteceği uyarısında bulundu.

İspanya'da Madrid ve Barselona kentlerinde sokağa dökülen binlerce kişi, hükümetin aldığı tedbirlerin, ülkeyi diktatörlüğe götürdüğünü savundu. Gösteride Avrupa'daki kemer sıkma politikalarının arkasında Almanya'nın olduğu görüşü dile getirildi. Göstericiler, hem Avrupa Birliği'nin, hem de Almanya'nın halkları gözeten daha dengeli politikalar izlemesi çağrısında bulundu.