İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
29 ŞUBAT-6 MART 2012

AVRUPA BİRLİĞİ’NİN MEDIA PROGRAMINI’NDAN YARARLANAN FİLMLER OSCAR ÖDÜLLERİNE LAYIK GÖRÜLDÜ

Avrupa Birliği’nin MEDIA Programı’nın desteğini alan Avrupa filmleri 26 Şubat 2012 tarihinde verilen Oscar ödüllerine birçok dalda layık görüldü.

En iyi film ve en iyi erkek oyuncu başta olmak üzere beş dalda Oscar kazanan “The Artist” filminin yapımı için Avrupa Birliği’nin MEDIA Fonu’ndan 17 bin Avro değerinde mali destek alındığı açıklandı. Bunun yanında, en iyi kadıncı oyuncu dâhil olmak üzere iki dalda Oscar kazanan “The Iron Lady” (Demir Kadın) adlı filmin de MEDIA Fonu’ndan yaralandığı belirtildi. Bu filmin yapımı için ise, 1,5 Milyon Avro değerinde mali destek sağlandı. “The Artist” ve “The Iron Lady” filmleri dışında,  Oscar’a adayı gösterilen “Tinker Tailor Soldier Spy” (“Köstebek”);  “Albert Nobbs” ;  “A Cat in Paris” (“Paris’te bir kedi”) ; “Chico and Rita” (“Chica ve Rita”); “Bullhead”, “ Jane Eyre”  ve “Pina” adlı filmler de MEDIA desteğinden faydalandı.

1990 yılında Avrupa film ve televizyon sanayinin uluslararası alanda rekabet gücünün artırılması amacıyla oluşturulan MEDIA Programı, özellikle Avrupa’da küçük ve orta ölçekli işletmelere önemli destek sağlıyor. Ayrıca bu Program ile, Avrupa’daki dilsel ve kültürel çeşitliliğin teşvik edilmesine, görsel-işitsel mirasın korunmasına ve geliştirilmesine katkıda bulunuluyor. Avrupa Komisyonu, 2007-2013 dönemini kapsayan MEDIA 2007 Programı’na 755 Milyon Avro’luk bir bütçe ayırdı. Avrupa Komisyonu, 2014-2020 dönemi için bu Programa ayıracağı bütçeyi 900 Milyon Avro’ya çıkartmayı hedefliyor.