İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündeminde, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından 12 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısı ve İKV Yönetim Kurulu’nun 13 Mart 2014 tarihinde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile gerçekleştirdikleri görüşme yer aldı.

Geçtiğimiz haftanın Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin gündemini, Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu tarafından kabul edilen 2013 Türkiye İlerleme Raporu’na ilişkin kararı şekillendirdi. AB gündeminde ise ağırlıklı olarak Avro Grubu ve AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantılarının sonuçları, AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Yüksek temsilcisi Catherine Ashton’ın İran ziyareti ve Ukrayna’daki gelişmeler yer aldı.

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan gerçekleştirilen basın toplantısında son günlerde yaşanan gelişmelerin Türkiye’nin AB’ye, AB’nin de Türkiye’ye duyduğu ihtiyacı teyit ettiğini; bunun yanı sıra AB’nin siyasi ve ekonomik reformların hayata geçirilmesi açısından Türkiye’ye model ve itici güç olmayı sürdürdüğünü vurguladı.

İKV Yönetim Kurulu üyelerinin Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile yaptıkları görüşmede ise, Babacan yeni İKV yönetimini göreve seçilmelerinden ötürü tebrik etti ve yeni çalışma döneminde başarılar diledi. İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, 2014 yılının Başbakan Erdoğan tarafından AB sürecinde yeni bir milat olarak nitelendirildiğini ve İKV’nin de bu yeni dönemde sürece katkı sağlamak üzere çalışmalarına yön verdiğini kaydetti.

AP’nin, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde kaydettiği gelişmeleri değerlendirdiği 2013 Türkiye İlerleme Raporu’na dair kararı, 12 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen AP Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kararda, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerinden uzaklaştığı iddia edilmekle birlikte;AB katılım müzakerelerin sürmesinin önemi vurgulandı ve Türkiye’de anayasa reformunun gerekliliğine işaret edildi.

10 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Avro Grubu toplantısında, Avro Alanı genel ekonomik durumu, Avrupa İstikrar mekanizması, bankaların doğrudan sermayelendirilmesi, GKRY, Yunanistan ve Portekiz’in istikrar programları konuları ele alındı. 11 Mart’ta gerçekleştirilen AB Ekonomi ve Maliye Bakanları toplantısında ise, tek denetim mekanizmasının kurulması görüşmelerinin14-17 Nisan’daki oturumlarda sonuçlandırması çağrısında bulunuldu.

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 8-9 Mart 2014 tarihlerinde İran’ın başkenti Tahran’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. AB ile İran arasındaki ilişkilerin önümüzdeki dönemde sahip olabileceği potansiyeli değerlendirmeyi amaçlanan ziyarette, bazı bölgesel konularda taraflar arasında görüş alışverişinde bulunuldu ve Ashton tarafından İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin başarılı bir şekilde tamamlanmasının AB-İran ilişkilerinin geliştirilmesine katkı sağlayacağı dile getirildi.

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde yapılan ve ülkenin Rusya’ya katılımının oylandığı referandum 16 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Referandumun sonucu, Rus yanlısı Kırım halkının yüzde 97’sinin Rusya’nın bir parçası olma isteğini gösteriyor.

İKV Uzmanları tarafından hazırlanan “Avrupa Birliği ve Türkiye-AB İlişkileri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar” isimli bir kitapçık yayımlandı. 2004 yılında basılan “AB ve Türkiye-AB İlişkilerinde Doğru Bilinen Yanlışlar” isimli çalışmanın içeriğinin güncellenerek geliştirilmiş haliyle basılan yeni yayın, “Ne yaparsak yapalım AB bizi almaz”, “AB bir Hıristiyan Kulübü’dür”, gibi doğru bilinen yanlışların “doğrulara” dönüşmesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.