İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2014

AB’nin Nagoya Protokolü’ne katılması gündemde

2010 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Biyoçeşitlilik Sözleşmesi’ne dâhil edilen ve yerel halkın uzun yıllar kendi bölgelerinde kullandıkları bitkisel kaynakların patentlerinin, bazı şirketler tarafından alınmasıyla gündeme gelen biyokorsanlık ile mücadele için oluşturulan Nagoya Protokolü’ne AB’nin katılımı için Avrupalı Parlamenterler yeşil ışık yaktı.

11 Mart 2014 tarihinde verilen kararın öncesinde Protokol’e katılım konusunda, Aralık 2013 tarihinde gerçekleşen Liderler Zirvesi’nde büyük çoğunlukla onay verilmişti. Protokol, dünyadaki mikro-organizmaları da içeren tüm canlıları genetik kaynak olarak görmekte. Protokol’e göre, kullanıcı olabilecek şirketler ya da bilimsel araştırma kurumları, söz konusu kaynağın ve kaynak için kullanılan geleneksel bilgilerin yasal olarak kullanılmasını aynı zamanda araştırmaların sonuçlarının ilgili kurumlarla paylaşılmasını öngörüyor.

Nagoya Protokolü kullanıcıların uluslararası sertifika bulundurmalarıyla birlikte kaynağa yasal olmayan yollarla ulaşılmasını da engelliyor. Protokol’ün AB’ye aktarılmasını içerecek yasal düzenlemeyle, üye ülkelerde yasa dışı kullanım yasaklanacak ve ülkelerin ulusal otoriteleri üzerinden izleme kayıtları tutulması ve Avrupa düzeyinde geniş bir liste oluşturulması gerekecek. Bununla birlikte, söz konusu düzenleme genetik kaynaklardan elde edilen ürünleri içermiyor.

6-17 Ekim 2014 tarihinde Güney Kore’de gerçekleşecek Uluslararası Bioçeşitlilik Konvansiyonu’na AB’nin de katılması bekleniyor