İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2014

AP kişisel verilerin korunması için güvenceleri sıkılaştırdı

AP, AB veri koruma yasalarını tadil ederken, AB dışı ülkelere transfer edilen kişisel verilerin korunması için sıkı güvenceler getirdi. Yeni yasa, AB vatandaşlarının kendi kişisel verileri üzerindeki kontrolünü artırırken, AB üyesi devletlerde bu konuda uygulanan kuralları uyumlaştırmak suretiyle firmaların sınır aşırı faaliyetlerini kolaylaştıracak.  Kuralları ihlal eden firmalara uygulanan cezalar da ağırlaştırılıyor.

AP Raportörü Dimitrios Droutsas, yasanın Mayıs ayında yapılacak seçimler öncesinde çıkarılmasını istediklerini, ancak Konsey’de bazı üye devletlerin engellemelerinin kabul edilemez olduğunu belirtti. Yaklaşık 19 yıl önce çıkarılmış olan veri koruma kurallarının bilgi teknolojilerindeki gelişmelerin gerisinde kaldığı ifade ediliyor.

Avrupa Parlamenterleri özellikle AB vatandaşlarına ait verilerin üçüncü ülkelere verilmesi konusunda hassas davranarak, bununla ilgili denetimi sıkılaştırdı. Buna göre, arama motoru, sosyal ağ ya da bulut hizmeti sağlayıcısı gibi tüm firmaların, AB vatandaşlarının verilerini bir üçüncü ülkeye vermeden önce ulusal veri koruma otoritelerinden izin alması gerekecek. Söz konusu firmaların aynı zamanda ilgili şahsı da bilgilendirmesi öngörülüyor.