İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
9-15 MART 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta, İktisadi Kalkınma Vakfı’nın (İKV) gündeminde, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından 12 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen basın toplantısı ve İKV Yönetim Kurulu’nun 13 Mart 2014 tarihinde Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile gerçekleştirdikleri görüşme yer aldı.

Devamını Oku

İKV YÖNETİM KURULU BASINLA BULUŞTU

İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ve Yönetim Kurulu Üyeleri 12 Mart 2014 tarihinde bir basın toplantısı düzenledi.

Devamını Oku

AP, 2013 TÜRKİYE İLERLEME RAPORU KARARINI KABUL ETTİ

Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde kaydettiği gelişmeleri ele alan Avrupa Komisyonu’nun 2013 Türkiye İlerleme Raporu’na dair kararı AP Genel Kurulu`nda 12 Mart 2014 tarihinde kabul edildi. Kararda, Türkiye’nin Kopenhag kriterlerinden uzaklaştığı iddia edilmekle birlikte; yeni başlıkların açılması suretiyle AB katılım müzakerelerin ilerlemesinin önemi vurgulandı ve Türkiye’de anayasa reformunun gerekliliğine işaret edildi.

Devamını Oku

AVRO GRUBU VE AB EKONOMİ VE MALİYE BAKANLARI TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

10 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen Avro Grubu toplantısında Avro Alanı genel ekonomik durumu, Avrupa İstikrar mekanizması, bankaların doğrudan sermayelendirilmesi, GKRY, Yunanistan ve Portekiz’in istikrar programları ele alındı.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ VE GÜVENLİK YÜKSEK TEMSİLCİSİ ASHTON İRAN’I ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, 8-9 Mart 2014 tarihlerinde İran’ın başkenti Tahran’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

KIRIM, “RUSYA” DEDİ

Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin Rusya’ya katılım referandumu 16 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirildi. Aynı gün geç saatte açıklanan sonuçlara göre, Rus yanlısı Kırım halkının yüzde 96-97’si, Rusya’nın bir parçası olmak istediklerini resmen açıkladı.

Devamını Oku

İKV’DEN YENİ YAYIN: AB VE TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

İKV uzmanlarınca ortak bir çalışma olarak hazırlanan “Avrupa Birliği ve Türkiye-AB İlişkileri Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar” isimli kitapçığımız yayımlandı.

Devamını Oku