İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 ŞUBAT 2012

68’İNCİ TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

68’inci Türkiye–AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı 23-24 Şubat 2012 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı. Toplantıda konuşma yapan AB Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu'nun sunduğu “pozitif gündem”i memnuniyetle karşıladığını belirterek, AB kurumlarını ve AB üyesi devletleri pozitif gündeme destek vermeye çağırdı. Bağış yaptığı konuşmada, AB’yi sadece aynı coğrafyayı, aynı inancı ve aynı kültürü paylaşan tekdüze bir oluşum olarak görmenin AB’nin kuruluş felsefesine ve ruhuna aykırı olduğunu belirtti ve AB’nin bu gibi yaklaşımlara bir meydan okuma olarak ortaya çıktığını ve özgürlüklerin sınır tanımazlığına inanan farklılıkların barış içinde yaşayabileceği iddiasını savunan kıymetli bir proje olduğunu kaydetti. Son zamanlarda, AB’nin bu iddiadan uzaklaştığını belirten Bağış, bundan duyduğu endişeyi dile getirdi. Bağış, ayrıca, Türkiye’nin AB ile yaşadığı sorunların çözümüne katkı sağlama iradesini paylaştığını, ancak Türkiye’nin AB üyelik sürecine sahip çıkma kararlılığının genellikle AB nezdinde karşılık bulamadığını belirtti.

Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri ve 2012 yılının ikinci yarısında GKRY’nin AB Konseyi dönem başkanlığı nedeniyle 2012 yılının zor bir yıl olacağını ifade eden Bağış, bunlara rağmen Türkiye’nin AB sürecini reformlar üzerinden devam ettireceklerini vurguladı.

Son dört KPK toplantısı süresince hiçbir faslın müzakereye açılmadığına dikkat çeken Bağış, bir zamanlar tanınması bile AB’nin en önemli gündem maddesini oluşturan Hırvatistan’ın AB’nin 28’inci üyesi olmaya hazırlandığını belirterek, Türkiye konusunda da gerçekçi davranılması gerektiğini vurguladı.

Avrupa Komisyonu’nun Ekim 2011’de ortaya koyduğu “pozitif gündem”i desteklediğini belirten Bağış, bunun Türkiye’nin AB ile yürüttüğü katılım müzakerelerinin yerini alamayacağını vurguladı ve AB kurumlarını ve AB üyesi devletleri pozitif gündeme destek olmaya çağırdı.

Bağış, vize muafiyeti konusunda ise, Geri Kabul Anlaşması’nın ancak AB Konseyi tarafından Avrupa Komisyonu’na vizesiz seyahat görüşmeleri için yetki vermesi halinde imzalanacağını belirtti.

Konuşmasında Türkiye’nin yararlanmakta olduğu AB fonlarına da değinen Bağış, KPK Ortak Tavsiye Kararı’ndan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kararın IPA fonlarına erişimin kolaylaştırılmasıyla yardımların miktar ve etkinliğinin arttırılması ve Türkiye’ye tahsis edilen fonların kullandırılmasında uygulanan usul ve esasların basitleştirilmesine önemli katkılar sağlayacağını belirtti.