İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 ŞUBAT 2012

GKRY Lideri Hristofyas Türkiye’yi AB’ye ve BM’ye Şikâyet Etti

GKRY lideri Dimitris Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla 21 Şubat 2012 tarihinden bir gün sonra da doğalgaz ve petrol arama ihalesine karşı uyarı açıklaması yapan Türkiye'yi Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’e şikayet etti.

GKRY’nin 2'nci tur imtiyaz hakkı ihalesine çıkmasının "uluslararası hukuka dayalı bir hareket olduğunu" da öne süren Hristofyas, AB Genel İşler Konseyi'nin "AB üyesi ülkelerin bütün egemenlik haklarını yeniden teyit eden" Aralık 2011 kararlarına atıfta bulundu.

 

GKRY’nin en yüksek tirajlı gazetesi olan Fileleftheros, bu tartışmalar sürerken, Avrupa Komisyonu’nun Türkiye ile durma noktasına gelen müzakereleri canlandırmak amacıyla GKRY’nin veto ettiği müzakere başlıklarını açmak için ‘”etkilerini aşmayı göze aldığı” iddiasında bulundu. Gazetenin haberinde İngiltere'nin talimatıyla başlatılacak paralel süreç çerçevesinde Komisyon’un, GKRY’nin bloke ettiği 23’üncü (Yargı ve Temel Haklar) ve 24’üncü (Adalet, Özgürlük ve Güvenlik)  başlıkları müzakereye açmayı planladığı da öne sürüldü. Avrupa Komisyonu tarafından teyit edilmemiş olan haberde söz konusu girişimin başta İngiltere olmak üzere İsveç, İtalya ve İspanya tarafından da desteklendiği öne sürüldü.

 

GKRY Lideri Hristofyas Dönem Başkanlığına Hazırlık Çalışmaları Çerçevesinde AB Komisyonu Başkanı Barroso ile Görüştü

 

1 Temmuz 2012 tarihinde devralacağı Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığı’na hazırlık çalışmaları çerçevesinde, 23 Şubat 2012 tarihinde Brüksel’e gelen GKRY Lideri Dimitris Hristofyas ve beraberindeki heyet Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’yla da bir araya geldi. Hristofyas’ın basın açıklamasında kısa bir süre önce KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaptığı görüşmeye ve Türkiye hakkında AB ve BM’ye yazılı olarak ilettiği şikâyetlerine değinmemesi dikkat çekti. AB Komisyonu Başkanı Barroso da Avrupa Birliği’nin GKRY’ye yaklaşık 4 ay sonra başlayacak olan dönem başkanlığı süresince tam destek vereceğini belirterek, GKRY dönem başkanlığının mali açıdan çok kritik bir dönemde gerçekleşeceğinin de altını çizdi.