İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 ŞUBAT 2012

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE YAPTIRIMLARI GENİŞLETTİ

AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları 27 Şubat’ta bir araya gelerek Suriye’de Esad rejiminin sivil halka uyguladığı şiddete ve sistematik insan hakları ihlallerine karşı AB’nin Suriye’ye uyguladığı yaptırımları ağırlaştırma kararı aldılar.

Ağırlaştırılmış yaptırımlar kapsamında, Suriye Merkez Bankası’nın varlıklarının dondurulması, altın ve diğer değerli taşların ticaretinin yasaklanması, Suriyeli nakliyeciler tarafından işletilen kargo uçuşlarının yasaklanması ve Suriye Hükümeti’nden yedi Bakanın mal varlıklarının dondurularak seyahat yasağı kapsamına alınmaları öngörülüyor.

Suriye’de muhalefetin oluşturduğu Suriye Ulusal Konseyi’ni desteklediklerini ve Suriye halkının meşru bir temsilcisi olarak kabul ettiklerini belirten AB Dışişleri Bakanları, muhalefeti Arap Ligi gözetiminde bir temsili koordinasyon mekanizması oluşturarak; demokratik, istikrarlı, azınlık haklarının korunduğu bir Suriye yolunda düzenli ve barışçıl bir geçişin temel prensipleri üzerinde anlaşmaya çağırdılar.

AB Dışişleri Bakanları, AB’nin Suriye’deki durumla ilgili Arap Ligi’nin girişimlerini desteklediğini belirterek, Arap Ligi, Birleşmiş Milletler, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Körfez İşbirliği Konseyi ile birlikte hareket edeceklerini bildirdiler. Ayrıca, BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan’ın BM ve Arap Ligi Suriye Krizi Ortak Temsilcisi olarak atanmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, AB’nin Annan’ı Suriye krizine barışçıl bir çözüm bulma çabalarında destekleyeceğini taahhüt ettiler.