İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 ŞUBAT 2012

AVRUPA KOMİSYONU KAMU AÇIĞI ÖNLEMLERİNİ YERİNE GETİREMEYEN MACARİSTAN’IN 2013 YILI İÇİN UYUM FONUNDAN ALDIĞI DESTEĞİN ASKIYA ALINMASINI ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu, Macaristan’ın uzun vadeli bütçe kesintilerini yerine getirmemesi nedeniyle 2013 yılı için uyum fonundan alması öngörülen 495 Milyon Avro tutarındaki fonu askıya alacağını bildirdi. Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, 22 Şubat’ta yaptığı açıklamada bu kararın bir ceza olmadığını ancak, Macaristan’ı yeni bir kurtarma planı kabul etmesi için bir teşvik ve önceden tedbir almaya yönelik bir önlem olduğunu belirtti. Macaristan bütçe açığını 2011’de GSYİH’sının yüzde 3’ünün altında tuttu. Ülkenin bütçe açığı bu yıl da yüzde 2,8 ile yine sınır düzeyin altında bulunuyor. Ancak, Avrupa Komisyonu hedeflerin, özel emeklilik fonlarının bütçeye transferi, bankalar, perakendeciler ve diğer şirketlere yönelik bir kereye mahsus vergi kesintileri gibi geçici önlemlerle tutturulduğunu belirtti.

 

Macaristan 2004’te AB’ye üye olduktan sonra her yıl AB’nin bütçe açığı limitini aşmıştı, ancak geçen Aralık ayında İstikrar ve Büyüme Paktı’nın revize edilmesi ve bütçe açığı sınırını aşan ülkelerin izlenmesi kararıyla birlikte, söz konusu sınırı aşan ülkeler arasında yaptırıma tabi olan ilk ülke oldu. Aşırı bütçe açığı prosedürü Avro Alanı dışındaki ülkelerin en fazla GSYİH’nın yüzde 3’ü kadar kamu açığına sahip olmaları sınırını ihlal etmeleri ve düzeltici önlem almamaları halinde uyum fonundan aldıkları desteğin askıya alınması şeklinde cezaya tabi tutulmasını öngörüyor.