İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 ŞUBAT 2012

FRANSA AVRUPA KOMİSYONU’NA MON 810 CİNSİ MISIR ÜRETİMİNİN DURDURULMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Fransa hükümeti, 20 Şubat’ta Avrupa Komisyonu’ndan Amerikalı Monsato şirketinin ürettiği genetiği değiştirilmiş MON 810 cinsi mısır ekiminin acilen askıya alınmasını istedi. Fransa Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu talebin bilimsel verilere dayalı olduğu ve MON 810’un çevre açısından risk taşıdığı açıklaması yapıldı.

MON810 cinsi mısır AB çapında ekimine izin verilen tek GDO’lu ürün olmasıyla biliniyor. Fransa, MON 810 cinsi mısırın ekimini 2008 yılında çevresel sebeplerle yasaklamıştı, Avrupa Adalet Divanı Eylül 2011’de bu karara karşı gelmiş, Fransız üst mahkemesi de benzer bir karara varmıştı. Halihazırda, MON 810 cinsi mısırın ekimi Avusturya, Almanya, Yunanistan, Macaristan ve Lüksemburg’da yasak. Fransa da AB genelinde bir önlem alınmadığı takdirde, söz konusu mısır cinsinin ekimini tekrar yasaklayacağını bildirdi.

Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketici Politikası’ndan Sorumlu Üyesi John Dalli’nin basın sözcüsü Frédéric Vincent, Avrupa Komisyonu’na Fransa’dan MON 810 cinsi mısırın ekiminin yasaklanması talebinin geldiğini doğruladı ve bunun kendilerine resmi olarak bilimsel verilerle iletilmesi gerektiğini bildirdi. Bu bilimsel verilerin Komisyon tarafından, Avrupa Gıda güvenliği Otoritesi’ne (EFSA) iletilmesi gerekiyor. EFSA, bu veriler ışığında MON 810 cinsi mısırın çevreye, insan ve hayvan sağlığına olumsuz etkileri olup olmadığına karar verecek.