İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
22-28 ŞUBAT 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği gündeminde 20 Şubat’ta Avro Alanı Maliye Bakanları tarafından onaylanan kurtarma paketi ile ilgili tartışmalar devam etti. 25-26 Şubat’ta Mexico City’de bir araya gelen G-20 ülkelerinin Maliye Bakanları İMF devreye girmeden önce AB’nin Avrupa Kurtarma Fonunu güçlendirmesi gerektiğini vurguladılar. Avrupa Komisyonu Avrupa ekonomisinin son üç yıllık dönemde ikinci kez daralmaya girdiğini açıkladı.

Devamını Oku

İKV 23-23 ŞUBAT 2012 TARİHLERİNDE “AVRO KRİZİ” İLE İLGİLİ İKİ SEMİNER DÜZENLEDİ

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) tarafından düzenlenen ve Hollanda Leiden Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Avrupa Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Piet Jan Slot’un konuşmacı olarak katıldığı 23 Şubat 2012 tarihinde gerçekleştirilen seminerde AB’nin 1993 Maastricht Antlaşması ile temellerini attığı ekonomik ve parasal birliğin esasları, kuralları, işleyiş mekanizması ve karşı karşıya olduğu sorunlar ele alındı.

Devamını Oku

68’İNCİ TÜRKİYE-AB KARMA PARLAMENTO KOMİSYONU TOPLANTISI YAPILDI

68’inci Türkiye–AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) toplantısı 23-24 Şubat 2012 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Devamını Oku

SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMINI İNKAR YASASI FRANSA ANAYASA KONSEYİ’NDEN DÖNDÜ

77 senatör ve 65 milletvekilinin başvurusu ile Fransa Anayasa Konseyi’ne götürülen 1915 olayları ile ilgili Ermeni soykırımı iddialarının reddini suç sayan Yasa 28 Şubat 2012 tarihinde Konsey tarafından iptal edildi. İptal gerekçesini yasanın ifade ve düşünce özgürlüğüne aykırı olması oluşturdu. Cumhurbaşkanı Sarkozy yeni bir yasa teklifi hazırlanması için harekete geçeceğini açıkladı.

Devamını Oku

KKTC CUMHURBAŞKANI EROĞLU VE GKRY LİDERİ HRİSTOFYAS YENİDEN BİR ARAYA GELDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas 21 Şubat 2012 tarihinde Kıbrıs müzakereleri kapsamında Lefkoşa ara bölgede yeniden bir araya geldi.

Devamını Oku

GKRY Lideri Hristofyas Türkiye’yi AB’ye ve BM’ye Şikâyet Etti

GKRY lideri Dimitris Hristofyas, KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu’yla 21 Şubat 2012 tarihinden bir gün sonra da doğalgaz ve petrol arama ihalesine karşı uyarı açıklaması yapan Türkiye`yi Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’e şikayet etti.

Devamını Oku

G-20 ÜLKELERİNİN MALİYE BAKANLARI AVRO GÜVENLİK DUVARININ GÜÇLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ VURGULADILAR

Dönem Başkanı Meksika’nın ev sahipliğinde 25-26 Şubat’ta Mexico City’de bir araya gelen G-20 üyesi ülkelerin Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Avro Alanı krizinde Uluslararası Para Fonu (IMF) devreye girmeden önce AB’nin Avrupa Kurtarma Fonuna daha fazla katkıda bulunması gerektiğini belirttiler.

Devamını Oku

AB ÜYESİ 12 ÜLKENİN BAŞBAKANLARI AB’DE BÜYÜMEYİ HIZLANDIRMAK İÇİN EYLEM PLANI ÇAĞRISINDA BULUNAN BİR MEKTUP KALEME ALDILAR

Aralarında İngiltere, Polonya, Hollanda, Finlandiya, İspanya ve İsveç’in bulunduğu AB üyesi on iki ülkenin liderleri Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’ya, ortak bir mektup göndererek AB’yi büyüme sürecine geri döndürecek bir eylem planı hazırlanması amacıyla çağrıda bulundular. Mektupta, 1-2 Mart 2012 tarihinde gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi’nde AB’yi içinde bulunduğu büyüme krizinden çıkaracak “cesur kararlar” alınması gerektiğine değiniliyor.

Devamını Oku

BELGRAT VE PRİŞTİNE, KOSOVA’NIN TEMSİLİ VE SINIRLARIN BÜTÜNLEŞMİŞ YÖNETİMİ KONUSUNDA ANLAŞTI

Avrupa Birliği’nin arabuluculuğunda yapılan Belgrat-Priştine diyaloğunda, Sırbistan ve Kosova heyetleri 23-24 Şubat 2012 tarihlerinde Kosova’nın bölgesel platformlarda hangi adla temsil edileceği ve sınırların bütünleşmiş yönetimi konusunda mutabakata vardılar.

Devamını Oku

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI SURİYE’YE YAPTIRIMLARI GENİŞLETTİ

AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları 27 Şubat’ta bir araya gelerek Suriye’de Esad rejiminin sivil halka uyguladığı şiddete ve sistematik insan hakları ihlallerine karşı AB’nin Suriye’ye uyguladığı yaptırımları ağırlaştırma kararı aldılar.

Devamını Oku

AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ GAZETECİ ERBİL TUŞALP’IN İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN KISITLANDIĞINA HÜKMETTİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), gazeteci Erbil Tuşalp’ın ’ifade özgürlüğünün ihlal edildiği’ şikâyetiyle açtığı davada Türkiye’yi haksız bularak Tuşalp’a maddi tazminat ödenmesine karar verdi.

Devamını Oku

AİHM, GÖÇMENLERİ LİBYA’YA GÖNDEREN İTALYA’YI SUÇLU BULDU

23 Şubat 2012 tarihinde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), İtalya’ya karşı dava açan Hirsi Jamaa ve arkadaşlarının (Hirsi Jamaa and Others v. Italy) davasında, İtalya’nın 2009 yılında bir grup göçmeni Libya’ya göndererek, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni (AİHS) ihlal ettiğine hükmetti.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ, ERMENİSTAN İLE SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNİ BAŞLATMAYA HAZIRLANIYOR

AB Konseyi, 17 Şubat 2012 tarihinde Avrupa Birliği’nin Ermenistan ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerini başlatılması için onay verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU KAMU AÇIĞI ÖNLEMLERİNİ YERİNE GETİREMEYEN MACARİSTAN’IN 2013 YILI İÇİN UYUM FONUNDAN ALDIĞI DESTEĞİN ASKIYA ALINMASINI ÖNERDİ

Avrupa Komisyonu, Macaristan’ın uzun vadeli bütçe kesintilerini yerine getirmemesi nedeniyle 2013 yılı için uyum fonundan alması öngörülen 495 Milyon Avro tutarındaki fonu askıya alacağını bildirdi.

Devamını Oku

ALMANYA’DA İKTİDAR VE ANA MUHALEFET PARTİLERİ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLARAK JOACHİM GAUCK ÜZERİNDE UZLAŞTI

Bir önceki Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff’un hakkındaki görevi kötüye kullanma suçlamaları nedeniyle istifa etmesinden sonra bir araya gelen Almanya’nın dört büyük siyasi partisi, eski Doğu Almanya`da (DDR) insan hakları savunucusu olarak öne çıkan Joachim Gauck’u Almanya Cumhurbaşkanlığı için ortak aday olarak gösterme konusunda anlaştı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ACTA’YI AVRUPA BİRLİĞİ ADALET DİVANI’NA SEVK ETTİ

Ticarette Sahteciliğin Önlenmesi Anlaşması’nın (Anti-Counterfeiting Trade Agreement- ACTA) onay sürecinin birçok üye ülke tarafından askıya alınması ve birçok ülkede protestolara neden olmasının ardından, Avrupa Komisyonu Üyeleri 22 Şubat’ta ACTA’yı Avrupa Birliği Adalet Divanı’na (ABAD) sevk etti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ALMANYA VE AVUSTURYA’DA HAVALİMANLARINA İLİŞKİN SORUŞTURMA BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu 22 Şubat 2012 tarihinde, Almanya ve Avusturya kamu otoriteleriyle Saarbrücken, Zweibrücken, Lübeck-Blankensee (Almanya) ve Klagenfurt (Avusturya) havalimanları arasında yapılan mali anlaşmaların ve bu havalimanlarıyla bunları kullanan havayolu şirketleri arasında yapılan indirim ve pazarlama anlaşmalarının AB devlet yardımları kurallarıyla uyumlu olup olmadığını araştırmak üzere soruşturma başlattı.

Devamını Oku

AVUSTURYALI ENERJİ ŞİRKETİ OMV ROMANYA KARASULARINDA DOĞAL GAZ REZERVİ BULDUKLARINI AÇIKLADI

Avusturyalı enerji şirketi OMV Karadeniz`de ExxonMobil ile ortaklaşa sahip oldukları Domino-1 kuyusunda çok büyük miktarda doğalgaz bulunduğunu açıkladı. Romanya karasularında bulunan ve kıyıya uzaklığı 170 km olan Neptun sahasında yer alan kuyudaki doğal gazın miktarının 42 ile 84 Milyar metreküp aralığında olabileceği tahmin ediliyor. OMV’nin CEO’su Gerhard Roiss, bunun OMV’nin bugüne dek bulduğu en büyük rezerv olabileceğini belirtti.

Devamını Oku

AB STANDARTLARINA GÖRE MODERNİZE EDİLEN KÜÇÜKÇEKMECE BALIK PAZARI AÇILDI

Küçükçekmece Belediyesi’nin 2010 yılında başvurusunu yaptığı "Küçükçekmece Perakende Balık Pazarı`nda AB Standartlarının Uygulanması" projesi hayata geçti.

Devamını Oku

FRANSA AVRUPA KOMİSYONU’NA MON 810 CİNSİ MISIR ÜRETİMİNİN DURDURULMASI ÇAĞRISINDA BULUNDU

Fransa hükümeti, 20 Şubat’ta Avrupa Komisyonu’ndan Amerikalı Monsato şirketinin ürettiği genetiği değiştirilmiş MON 810 cinsi mısır ekiminin acilen askıya alınmasını istedi. Fransa Tarım Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu talebin bilimsel verilere dayalı olduğu ve MON 810’un çevre açısından risk taşıdığı açıklaması yapıldı.

Devamını Oku

EK: İKV’NİN TÜRKİYE’NİN AVRUPA BİRLİĞİ NEZDİNDEKİ DAİMİ TEMSİLCİSİ BÜYÜKELÇİ SELİM YENEL İLE RÖPORTAJI

AVRUPA BİRLİĞİ NEZDİNDEKİ DAİMİ TEMSİLCİMİZ SELİM YENEL: “KAPALI KAPILAR ARDINDA DESTEK DEĞİL; AÇIKTAN DESTEK İSTİYORUZ.”

Devamını Oku