İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ŞUBAT 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği’nde (AB) Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketini onaylamak üzere 15 Şubat’ta bir araya gelmeleri beklenen Avro Alanı Maliye Bakanlarının Yunanistan’ın aldığı önlemleri yeterli bulmayarak görüşmelerini erteleme kararı alması, Yunanistan’ın kurtarma paketini almayacağı yönünde birçok spekülasyona sebep oldu. Nihayet, 20 Şubat’ta toplanan Avro Alanı Maliye Bakanları, 13 saatten fazla süren görüşmelerin ardından 21 Şubat’ta Yunanistan’ın 130 Milyar Avro’luk yardıma erişimini sağlayacak ikinci kurtarma paketi üzerinde anlaştılar. 14-15 Şubat’ta Pekin’de gerçekleşen AB-Çin Zirvesi’nin de gündemini Avro Alanı borç krizi oluşturdu. Çin Başbakanı Wen Jiabao ve Cumhurbaşkanı Hu Jinato AB’nin Avro Alanı borç krizine karşı aldığı önlemlerini destekleme taahhüdünde bulundular.

AB üyesi ülkelerden, Fransa’da Cumhurbaşkanı Sarkozy, 15 Şubat 2012’de, Nisan sonunda gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylığını açıkladı. Almanya’da, yolsuzluluk iddiaları sebebiyle bir süredir kamuoyu baskısına maruz kalan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 17 Şubat’ta istifasını açıkladı. Wulff, Türkiye’nin AB üyeliği konusundaki olumlu görüşleriyle tanınmaktaydı.

Türkiye’nin NATO üyeliğinin 60’ıncı yılı vesilesiyle Türkiye’yi ziyaret eden NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Rasmussen, Türkiye’nin NATO içerisindeki önemli rolünü ve Kuzey Afrika ile Ortadoğu’daki uzmanlığı ve deneyiminin NATO için önemini vurguladı. Rasmussen ayrıca, Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı erken uyarı radar sisteminin de önemine değindi.  

AB Konseyi Dönem Başkanı Danimarka’nın Ankara Büyükelçisi Ruben Madsen, Türkiye’nin AB katılım müzakerelerinde yaşanan ivme kaybının aşılması için bir başlığın müzakereye açılması gerektiğini belirtti. AB ve Türkiye’nin AB’ye katılım süreci konusunda halkın bilgilendirilmesini amaçlayan AB Bilgi Merkezlerinin 21’incisi 17 Şubat 2012 tarihinde İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Ripert tarafından açıldı.

Avrupa Parlamentosu, Maraş’ın Rumlara iade edilmesi talebiyle bir deklarasyon yayımladı. GKRY’nin sözde münhasır ekonomik bölgesinde tek yanlı bir hidrokarbon ihalesine çıkması tepkiyle karşılandı. KKTC ‘nin ise, Türkiye ile işbirliği içinde karadan sondaja hazırlandığı biliniyor ve sondaj çalışmalarının ay sonunda başlaması öngörülüyor.

Ortadoğu açısından da önemli gelişmelerin yaşandığı geçen hafta, 16 Şubat’ta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Suriye’de Esad rejimi tarafından sivil halka uygulanan şiddeti ve insan hakları ihlallerini kınayan ve Beşar Esad’ı istifaya çağıran karar taslağını kabul etti. Hatırlanacağı gibi, Arap Ligi girişimiyle hazırlanan Suriye karar tasarısı 4 Şubat’ta BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin tarafından veto edilmişti. BM Genel Kurulu’nda alınan kararlar bağlayıcı olmamasına rağmen, Suriye’deki muhalefet için uluslararası destek anlamına geldiği için önem taşıyor. 23 Ocak’ta AB Dışişleri Konseyi’nin petrol ambargosu uygulama kararı aldığı İran ise, nükleer müzakerelerin yeniden başlamasına onay verdiğini ve müzakerelerin İstanbul’da yapılacağını açıkladı. Öte yandan 19 Şubat’ta Fransa ve İngiltere’ye petrol ihracatını durdurduğunu açıklayan İran, diğer AB ülkelerini de petrol ihracatına durduracağı konusunda uyardı. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu yetkilileri İran’ın nükleer faaliyetlerini denetlemek için İran’da bulunuyor.

İktisadi Kalkınma Vakfı tarafından Aralık 2010 tarihinde hazırlanan Türkiye’nin önemli ekonomik, siyasi, sosyal ve dış politika konularını, Türkiye-AB müzakere süreci perspektifinden, yalın, tarafsız ve sade bir dille sunan "Turkey: Past, Present and Future: Revised and Updated Second Edition" başlıklı kitabın güncellenmiş yeni baskısı yayımlandı. Bunun yanında İKV, 23 ve 24 Şubat 2012 tarihlerinde “AB’de Ekonomik ve Parasal Birlik: Hukuksal Boyut” adlı bir eğitim semineri ve “Ekonomik ve Parasal Birlik’i Yeniden Yapılandırmak” adlı bir yuvarlak masa toplantısı düzenliyor. Bültenimizde bu faaliyetler ile ilgili bilgi bulabilirsiniz.

Tüm okuyucularımıza iyi haftalar diliyoruz.