İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ŞUBAT 2012

NATO GENEL SEKRETERİ RASMUSSEN TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin 60’ıncı yıldönümü vesilesiyle 16-17 Şubat 2012 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Rasmussen, yaptığı görüşmenin ardından Davutoğlu ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın toplantısında ilk olarak söz alan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, dünya ve uluslararası ilişkilerin yine büyük bir ivme içinde hareket ettiğini belirterek tüm bu değişim süreci içinde NATO'nun başarılı bir ittifak sistemi olarak hep pozitif rol oynadığını ve bu role Türkiye'nin büyük katkısının olduğunu dile getirdi. Balkanlarda, Afganistan'da ve diğer stratejik alanlarda NATO'nun önemli rolüne değinen Davutoğlu, Türkiye’nin bundan sonra da NATO'nun istikrar yapıcı faaliyetlerine katkıda bulunmaya hazır olduğunu vurguladı.

NATO Genel Sekreteri ile yaptığı görüşmede Afganistan'da gelinen son noktayı ve Balkanlar'daki durumu gözden geçirdiklerini anlatan Davutoğlu, Türkiye’nin Balkanların istikrarı için açık kapı politikasına büyük önem verdiğini dile getirdi. Davutoğlu, Bosna-Hersek'in, Makedonya'nın ve Karadağ'ın NATO üyeliklerinin önünün açılmasının hem Türkiye için, hem de Balkanlar’da istikrar için büyük önem taşıdığını da sözlerine ekledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen de yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, NATO'nun 60 yıldır hayati önem arz eden bir üyesi olduğunu belirterek, “60 yıl içinde birçok şeyin değiştiğini, ancak NATO ve Türkiye’nin birbirlerine karşı olan taahhüdünde herhangi bir değişiklik olmadığını" da önemle vurguladı.

Türkiye'nin NATO operasyonlarında önemli rol oynadığını dile getiren Rasmussen, özellikle Türkiye'nin Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) operasyonlarına verdiği destek için teşekkür etti. NATO’nun kararlarında her zaman Türkiye'nin sesinin ve sözünün hissedildiğini vurgulayan Rasmussen, NATO'nun kolektif çabalarının dünya güvenliği açısından en iyi sigorta poliçesi olduğunun da altını çizdi. 19-20 Mayıs 2012’de Chicago'da düzenlenecek NATO zirvesine de değinen Rasmussen, söz konusu zirvede, karşılaştıkları gerçek zorluklara gerçek yanıtlar üretmeye çalışacaklarını belirtti.

Füze savunma sistemine ilişkin açıklamalar da yapan Rasmussen, füze savunma sisteminin “modern bir tehdide karşı verilen modern bir yanıt” olduğunu belirterek Türkiye’nin güvenlikte de belirleyici ve stratejik anlamda önemli olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki deneyimleri ve uzmanlığının NATO için çok değerli ve yararlı olduğunun da altını çizen Rasmussen, gerek füze kalkanı, gerek diğer ortak savunma projelerinde Türkiye’nin onayı olmayan adımların asla atılmayacağını da dile getirdi.