İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ŞUBAT 2012

NİCOLAS SARKOZY CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE YENİDEN ADAY OLACAĞINI AÇIKLADI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ilk turu 22 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için yeniden aday olacağını resmen açıkladı. 15 Şubat 2012 tarihinde Fransa’nın resmi televizyon kanalı TF1’in ana haber programına konuk olan Sarkozy,  ikinci kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacağını seçmenlerine duyurdu. Duyurusunun ardından ilk mitingini “Güçlü Fransa” sloganıyla Annecy şehrinde gerçekleştiren Sarkozy, konuşmasında en güçlü rakibi olan Sosyalist Parti adayı François Hollande’i sert bir dille eleştirdi.

Sosyalist Parti’nin adayı François Hollande, Sarkozy’yi cumhurbaşkanı sıfatıyla Fransa içinde yaptığı gezilerde seçim propagandası yapmakla suçlayarak, Sarkozy’nin resmen adaylığını açıkladığı 15 Şubat 2012 tarihine kadar masraflarını devlet bütçesinden karşılayarak yolsuzluk yapmış olduğunu görüşünü de dile getirdi.

Son kamuoyu yoklamaları, ilk turu 22 Nisan 2012, ikinci turu ise 6 Mayıs 2012 tarihinde düzenlenecek cumhurbaşkanlığı seçimlerini Sosyalist Parti adayı François Hollande'ın açık farkla önde bitireceğini ortaya koyuyor.