İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ŞUBAT 2012

MAKEDONYA AB SİVİL SAVUNMA MEKANİZMASI’NIN 32’NCİ ÜYESİ OLDU

Makedonya 13 Şubat 2012’de Avrupa doğal afetlere müdahale alanında işbirliğinin kolaylaştırılmasını amaçlayan AB Sivil Savunma Mekanizması’nın 32’nci üyesi oldu. Makedonya böylece, afetlerin önlenmesi, afetlere karşı hazırlıklılığın artırılması ve daha afetlere etkin bir şekilde müdahale edilebilmesi alanında işbirliği yapan Avrupa ülkelerine katılmış oldu. Avrupa Komisyonu, AB Sivil Savunma Mekanizması’na İzleme ve Bilgi Merkezi (MIC) aracılığıyla destek sağlıyor.

Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva yaptığı açıklamada, Makedonya’nın AB Sivil Savunma Mekanizması’na katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

AB Sivil Savunma Mekanizması’na katılım ülkelerin Avrupa çapında bir afet yönetim ağına dahil olmasını ve geniş bir yelpazede krizlerle mücadele için oluşturulan kaynaklar havuzuna erişimini sağlıyor. AB aday ülkeleri de Birliğe katılmadan önce mekanizmaya dahil olabiliyor (Hırvatistan 2009 yılından beri Avrupa Sivil Savunma Mekanizması’na üyesi).

2001 yılında kurulan Avrupa Sivil Savunma Mekanizması’nın AB-27 ülkeleri, Makedonya, Hırvatistan, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç olmak üzere toplam 32 üyesi bulunuyor. Katılımcı ülkeler, dünya çapında olası afetlere müdahalede kullanılmak üzere bir kaynak havuzu oluşturuyor. Avrupa Sivil Savunma Mekanizması, Ekim 2011’de Van’daki depremi için de faaliyete geçirilmişti.