İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ŞUBAT 2012

ABD-AB ORGANİK DENKLİK ANLAŞMASI İMZALANDI

ABD ve AB yetkilileri 15 Şubat’ta meyve, sebze, et, tahıl ve şarapların Amerikan ve Avrupa pazarlarında karşılıklı olarak organik ürün kategorisinde tanınmalarını öngören Organik Denklik Anlaşması’nı imzaladılar.

Haziran 2012’den itibaren geçerli olacak anlaşma, üreticilerin ürünlerinin organik olarak satılabilmesi için ABD ve AB otoritelerinden ayrı sertifikalar almaları zorunluluğunu kaldırmayı hedefliyor. AB ve ABD organik gıda pazarlarının toplam hacmi 43 Milyar Avro’yu bulmasına rağmen, iki taraf arasındaki ticaretin bu toplamdaki payı çok düşük. Yıllık yüzde 7’lik büyüme oranıyla AB organik tarımı iki ülke için önemli bir ticaret potansiyeli teşkil ediyor. Denklik anlaşmasının ABD-AB arasındaki organik tarıma dayalı ticareti canlandırması bekleniyor.

AB Tarım Bakan Yardımcısı Kathleen Merrigan konuyla ilgili yaptığı açıklamada “ABD’de çikolata ve zeytinyağı başta olmak üzere AB’de üretilen bazı organik ürünlere güçlü talep var” diyerek ABD ve AB arasında varılan anlaşmanın yakın bir gelecekte hayvan sağlığı ve yetiştiriciliği alanlarına da uzanmasını umduğunu belirtti.

ABD ve AB’de üretilen organik ürünler pek çok benzerlik göstermelerine rağmen bazı alanlarda halen farklar söz konusu. Örneğin, Amerika’da üretilen elma ve armutlarda hastalıklara karşı antibiyotik kullanımı bu ürünlerin organik olarak etiketlendirilmelerine engel teşkil etmiyor. Benzer şekilde AB organik olarak yetiştirilen hayvanların yılda üç kereden fazla olmamak üzere antibiyotik tedavisi görmesine izin veriyor.  Yeni anlaşmaya göre denklik rejiminden yararlanmak isteyen üreticiler ürünlerinde hiçbir şekilde antibiyotik kullanmadıklarını ispatlamak zorunda olacaklar.