İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ŞUBAT 2012

MAVİDİL HASTALIĞINA KARŞI AŞILAMADA YENİ DÜZENLEMELER

Avrupa Parlamentosu, 14 Şubat’ta Polonyalı Muhafazakar AP Üyesi Janusz Wojciechowski tarafından hazırlanan ve koyunlarda rastlanan mavidil hastalığına karşı aşıların daha verimli kullanımını öngören direktife ilişkin raporu kabul etti. Üye ülkeler, yeni kabul edilen kuralları süratle uygulamaya koyabilirlerse yeni aşılar 2012 aşı sezonundan itibaren kullanılabilecek.

Yeni direktif mavidil hastalığına karşı aşılama kurallarını güncellemeyi ve daha esnek hale getirmeyi amaçlıyor. Özellikle koyunlarda görülen ve sökücü sineklerle nakledilen viral bir hastalık olan mavidil hastalığının mevsime bağlı olarak görüldüğü ve özellikle yağmurlu yaz günlerinde kolayca yayıldığı biliniyor. Hastalık çok sayıda hayvanı etkilemesine rağmen ölüm oranı göreceli olarak düşük seyrediyor.

AB mavidil hastalığının yayılmasını önlemek için aşılama yöntemini tercih ediyor. Ancak, mevcut kurallara göre (2000/75/EC sayılı Direktif), aşılar ancak hastalığın ortaya çıktığı bölgelerde kullanılabiliyor. Ayrıca, söz konusu düzenlemeler yapıldığında kullanımda olan aşı türlerinin (“modifiye edilmiş canlı aşılar” ve “kuvvetlendirilmiş canlı aşılar”) virüsün aşılama yapılan bölgedeki aşılanmamış hayvanlara yayılmasını kolaylaştırdığı tespit edilmişti. Yeni kurallar, bu tür istenmeyen yan etkilerin önüne geçilmesi için aktive edilmemiş aşıların tatbikini ve bu aşıların hayvanların hareketlerini sınırlayan bölgeler dışında kullanımını mümkün kılacak.

Direktif, AB Resmi Gazetesi’nde yayınlanmasının ertesi günü yürürlüğe girecek. Üye ülkelere mevcut yasalarını yeni düzenlemeye uygun hale getirmek için altı ay süre tanınacak.