İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
15-21 ŞUBAT 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği’nde (AB) Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketini onaylamak üzere 15 Şubat’ta bir araya gelmeleri beklenen Avro Alanı Maliye Bakanlarının Yunanistan’ın aldığı önlemleri yeterli bulmayarak görüşmelerini erteleme kararı alması, Yunanistan’ın kurtarma paketini almayacağı yönünde birçok spekülasyona sebep oldu.

Devamını Oku

İKTİSADİ KALKINMA VAKFI “AVRUPA BİRLİĞİ VE EKONOMİK KRİZ” HAKKINDA İKİ TOPLANTI DÜZENLİYOR

23 ve 24 Şubat 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan toplantıların ilkinde AB hukukçusu Leiden Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Piet Jan Slot AB’de ekonomik ve parasal birlik hakkında bir eğitim semineri verecek. “AB’de Ekonomik ve Parasal Birlik: Hukuksal boyut” adı eğitim seminerinde ekonomik ve parasal birliğin temelleri, kuralları, işleyiş mekanizmaları ele alınacak. Seminerin ikinci oturumunda Avro alanında yaşanan krize karşı alınan önlemlerin hukuki boyutu tartışılacak.

Devamını Oku

İKV`DEN YENİ YAYIN: "TURKEY: PAST, PRESENT AND FUTURE: REVISED AND UPDATED SECOND EDITION"

Aralık 2010 tarihinde İKV tarafından hazırlanan “Turkey: Past, Present and Future” başlıklı kitabın, güncellenmiş yeni baskısı "Turkey: Past, Present and Future: Revised and Updated Second Edition", Şubat 2012’de yayımlandı.

Devamını Oku

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI YUNANİSTAN’IN İKİNCİ KURTARMA PAKETİNİ ONAYLADI

20 Şubat’ta bir araya gelen Avro Alanı Maliye Bakanları, on üç saatten fazla süren istişarenin ardından 21 Şubat’ta sabaha karşı Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketini onayladı.

Devamını Oku

NATO GENEL SEKRETERİ RASMUSSEN TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Türkiye’nin NATO’ya üyeliğinin 60’ıncı yıldönümü vesilesiyle 16-17 Şubat 2012 tarihlerinde Türkiye’ye resmi bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyareti sırasında, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bir araya gelen Rasmussen, yaptığı görüşmenin ardından Davutoğlu ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Devamını Oku

AVRUPA PARLAMENTOSU, KKTC’NİN MARAŞ BÖLGESİNİ RUMLARA İADE ETMESİNİ TALEP EDEN BİR DEKLARASYON YAYIMLADI

Avrupa Parlamentosu, KKTC`nin Maraş bölgesini "meşru sakinleri” olduklarını iddia ettiği Rumlara iade etmesi için bir deklarasyon hazırladı. Maraş`ın "meşru sakinlerine iadesinin Kıbrıs sorununa çözümü sağlayacağı” iddiasının savunulduğu bildirgede, bu alanda Türkiye`nin işbirliğini sağlamak için Avrupa Birliği’ne işbirliği çağrısı da yapıldı. 15 Şubat 2012 tarihinde Strazburg’da yapılan AP Genel Kurulu’nda yayımlanan deklarasyon, 390 Avrupa Parlamentosu üyesi tarafından imzalandı.

Devamını Oku

Türkiye GKRY’nin Yeni Ruhsat İhalesini Protesto Etti

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı 15 Şubat 2012 tarihinde GKRY’nin sözde münhasır ekonomik bölgesinde yeni bir uluslararası hidrokarbon arama ruhsat ihalesine çıkmasını protesto etti.

Devamını Oku

14’ÜNCÜ AB-ÇİN ZİRVESİ PEKİN’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

14’üncü AB-Çin Zirvesi Avrupa Birliği’ni temsilen AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Manuel Barosso ile Çin Halk Cumhuriyeti’ni temsilen Başbakan Wen Jiabao’nun katılımıyla 14-15 Şubat 2012’de Pekin’de gerçekleşti.

Devamını Oku

AB DÖNEM BAŞKANI DANİMARKA BÜYÜKELÇİSİ: `AB SÜRECİNDE İVME İÇİN BİR BAŞLIK AÇILMALI`

AB Dönem Başkanı Danimarka`nın Ankara Büyükelçisi Ruben Madsen, Türkiye-AB müzakere sürecinde en büyük sorunun ivme eksikliği olduğuna dikkat çekerek, "Bunu aşmanın en gerçekçi yolu, en azından bir başlığı müzakerelere açmak" dedi. Büyükelçi, Avrupa Komisyonu`nun tıkanıklığı aşmak ve diyaloğu artırmak için ortaya attığı "pozitif gündem" teklifinin de müzakerelere alternatif olmadığını bildirdi. Ancak vize, göç, enerji ve terörle mücadele konularında işbirliğinin yer aldığı gündeme Ankara`nın destek vermesini istedi.

Devamını Oku

21’İNCİ AB BİLGİ MERKEZİ İSTANBUL’DA AÇILDI

Avrupa Birliği ve Türkiye’nin AB’ye katılım süreci konusunda halkın bilgilendirilmesi amacını taşıyan AB Bilgi Merkezlerinin 21’incisi 17 Şubat 2012 tarihinde İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi’nde açıldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ERKEN UYARI RAPORUNU YAYINLAYARAK 12 ÜLKEYİ GÖZLEM ALTINA ALDI

Avrupa Komisyonu ekonomik gözetimin güçlendirilmesine ilişkin mevzuat kapsamında 14 Şubat 2012 tarihinde ilk “Uyarı Mekanizması Raporu”nu yayınladı.

Devamını Oku

ALMANYA CUMHURBAŞKANI CHRİSTİAN WULFF İSTİFA ETTİ

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, 17 Şubat 2012 tarihinde yaptığı basın toplantısında istifasını açıkladı. Wulff istifa konuşmasında, Almanya`nın toplumun çoğunluğunun güvenine sahip bir cumhurbaşkanına ihtiyacı olduğunu belirterek, hakkındaki suçlamalardan dolayı bu görevi yerine getirmesinin artık mümkün olmadığını, kendisine olan güvenin ve nüfuzunun zedelendiğini dile getirdi.

Devamını Oku

NİCOLAS SARKOZY CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE YENİDEN ADAY OLACAĞINI AÇIKLADI

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, ilk turu 22 Nisan 2012 tarihinde gerçekleşecek olan cumhurbaşkanlığı seçimleri için yeniden aday olacağını resmen açıkladı. 15 Şubat 2012 tarihinde Fransa’nın resmi televizyon kanalı TF1’in ana haber programına konuk olan Sarkozy, ikinci kez cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yarışacağını seçmenlerine duyurdu.

Devamını Oku

LETONYA’DA RUSÇA’NIN İKİNCİ RESMİ DİL OLMASI REFERANDUMDA REDDEDİLDİ

Letonya`da Rusça`nın ikinci resmi dil olmasına ilişkin önerge 18 Şubat 2012 tarihinde yapılan halkoylamasında reddedildi. Kayıtlı seçmenlerin yaklaşık yüzde 70’inin katıldığı referandumda sandık başına giden Letonyalıların yaklaşık yüzde 75’i Rusça’nın Letonya’nın ikinci resmi dili olması önerisine “hayır” oyu verdi.

Devamını Oku

MAKEDONYA AB SİVİL SAVUNMA MEKANİZMASI’NIN 32’NCİ ÜYESİ OLDU

Makedonya 13 Şubat 2012’de Avrupa doğal afetlere müdahale alanında işbirliğinin kolaylaştırılmasını amaçlayan AB Sivil Savunma Mekanizması’nın 32’nci üyesi oldu.

Devamını Oku

ENERJİ KONSEYİ TOPLANTISINDA ENERJİ ALTYAPI PROJELERİ TARTIŞILDI

14 Şubat 2012 tarihinde toplanan Enerji Konseyi’nde AB Üye Devletlerinin Enerji Bakanları Trans-Avrupa enerji altyapı projelerinin rehberlerini ele aldılar.

Devamını Oku

NABUCCO KONSORSİYUMU PROJEYLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Nabucco Projesi’nin kaynak bulma ve inşaat konularındaki sıkıntılar nedeniyle gerçekleştirilemeyeceği yönündeki haberlerin artması üzerine, Nabucco Konsorsiyumu İdari Direktörü Reinhard Mitschek açıklama yaparak, Nabucco Projesi’nin Güney Koridoru’nda AB’nin en önemli projesi olduğunu, projenin uygulanmasının antlaşmaya ve ikili sözleşmelere dayandığını belirtti. Nabucco’nun büyük ölçekli bir proje olduğunu dile getiren Mitschek, bu nedenle siyasi desteğe ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Konsorsiyum ortaklarının projenin en önemli arz kaynağı olarak görülen Şahdeniz-2 kaynaklı doğalgaz için müzakereleri sürdürdüğünü dile getiren Mitschek, Irak ve Türkmenistan’ın da Avrupa’ya doğalgaz ihraç etmeye istekli olduklarını hatırlattı.

Devamını Oku

HİNDİSTAN, TÜRKİYE’NİN PAMUK İPLİĞİ İTHALATI POLİTİKASINI DTÖ’YE ŞİKAYET ETTİ

Hindistan, 13 Şubat 2012 tarihinde, Türkiye’nin pamuk ipliği ithalatında korunma önlemleri (safeguard mesures) uyguladığı gerekçesiyle Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) şikâyette bulundu.

Devamını Oku

ADALET DİVANI MACARİSTAN’IN ELEKTRİK TEDARİK SÖZLEŞMELERİNİ HUKUKA AYKIRI BULDU

AB Adalet Divanı 13 Şubat 2012 tarihinde verdiği kararlarla (Cases T-80/06; T-182/09) bir kamu teşebbüsü olan Magyar Villamos Muvek Zrt (MVM) ile özel sektör şirketi olan elektrik tedarikçisi Budapesti Eromu Zrt arasında yapılan elektrik satın alma sözleşmelerini AB devlet yardımları kurallarına aykırı buldu.

Devamını Oku

EMEKLİLİK SİSTEMİNİ İRDELEYEN BEYAZ KİTAP YAYIMLANDI

İstihdam, Sosyal İşler ve Sosyal İçermeden Sorumlu Üyesi László Andor, 16 Şubat’ta Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı “Yeterli, Güvenli ve Sürdürülebilir Emeklilik için Gündem” adlı beyaz kitabı sundu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU “AVRUPA’DA EĞİTİM TEMEL VERİLERİ” RAPORUNU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 10 Şubat’ta gerçekleşen AB Eğitim Bakanları toplantısında “Avrupa’da Eğitim Temel Verileri 2012” başlıklı raporu açıkladı. Rapor, son on yılda Avrupa’da eğitim sistemindeki gelişmeleri değerlendiriyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU BİYO-EKONOMİ STRATEJİSİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu, 13 Şubat 2012’de 2050 yılında nüfusun artışıyla birlikte, Avrupa Birliği’nde gıda üretiminin yüzde 70; enerji talebinin de iki kat artacağını göz önünde bulundurarak Avrupa Birliği’nin sürdürülebilir bir biyo-ekonomiye dönüşmesi için hazırladığı strateji ve eylem planını açıkladı.

Devamını Oku

“GÜVENLİ İNTERNET GÜNÜ” AVRUPA BİRLİĞİ’NDE VE TÜRKİYE’DE ETKİNLİKLERLE KUTLANDI

2004 yılında beri, Şubat ayında, dünya çapında “Güvenli İnternet Günü” etkinliklerle kutlanıyor. Bu etkinlikler Avrupa Komisyonu`nun “Güvenli İnternet Programı” desteğiyle, gençler arasında internet ve taşınabilir cihazların güvenli ve sorumlu kullanımını teşvik eden bilgilendirme merkezleri Avrupa ağı INSAFE tarafından düzenliyor. “Güvenli İnternet Günü”nün kutlanmasının amacı ise, internetin güvenli kullanımı hakkında başta çocuklar, gençler ve ebeveynler olmak üzere Avrupa kamuoyunun tüm kesimlerinin bilinçlendirilmesi.

Devamını Oku

ABD-AB ORGANİK DENKLİK ANLAŞMASI İMZALANDI

ABD ve AB yetkilileri 15 Şubat’ta meyve, sebze, et, tahıl ve şarapların Amerikan ve Avrupa pazarlarında karşılıklı olarak organik ürün kategorisinde tanınmalarını öngören Organik Denklik Anlaşması’nı imzaladılar.

Devamını Oku

MAVİDİL HASTALIĞINA KARŞI AŞILAMADA YENİ DÜZENLEMELER

Avrupa Parlamentosu, 14 Şubat’ta Polonyalı Muhafazakar AP Üyesi Janusz Wojciechowski tarafından hazırlanan ve koyunlarda rastlanan mavidil hastalığına karşı aşıların daha verimli kullanımını öngören direktife ilişkin raporu kabul etti. Üye ülkeler, yeni kabul edilen kuralları süratle uygulamaya koyabilirlerse yeni aşılar 2012 aşı sezonundan itibaren kullanılabilecek.

Devamını Oku

AVRUPA’NIN İLK SINIFLANDIRMA VE ETİKETLEME ENVANTERİ OLUŞTURULDU

Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA) tarafından 13 Şubat’ta sunulan Avrupa’nın ilk sınıflandırma ve etiketleme envanteri, potansiyel tehlikeler içeren, sağlığa ve çevreye zararları olabilecek kimyasalların belirlenmesini hedefliyor.

Devamını Oku