İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
16-22 MART 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Türkiye- Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinin gündemini, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Danimarka ziyareti ve 20 Mart 2014 gecesi mahkeme kararı ile kapatılan sosyal medya sitesi twitter şekillendirdi.

Devamını Oku

CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL DANİMARKA’YA RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül eşi Hayrünnisa Gül ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekilleri, akademisyenler, basın ve iş dünyasının temsilcilerinden oluşan heyet eşliğinde, Danimarka Kraliçesi II. Margrethe’nin davetlisi olarak 17-19 Mart 2014 tarihlerinde Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Devamını Oku

AB KONSEYİ TOPLANDI

20-21 Mart 2014 tarihlerinde gerçekleşen AB Konseyi ekonomi gündemiyle toplanırken, Ukrayna’daki son gelişmelere karşı alınan karalar da önemli bir gündem maddesini teşkil etti.

Devamını Oku

AB TWITTER YASAĞINI ELEŞTİRDİ

Türkiye’de sosyal medya ağı twitter’a erişimin 20 Mart 2014 Perşembe günü gece yarısından itibaren engellenmesi, yurt içi ve dışında tartışıldı.

Devamını Oku

AB, RUSYANIN KIRIM’I İLHAK KARARINA KARŞI YAPTIRIMLARI GENİŞLETİYOR

20-21 Mart tarihlerinde Brüksel’de toplanan AB Konseyi zirvesinde, Rusya’nın Kırım’ı ilhak kararına karşılık olarak Ukrayna ile Ortaklık Anlaşması’nın siyasi bölümünün imzalanması ve daha önce alınan yaptırım kararı uyarınca bazı Rus ve Kırımlı yetkililere uygulanan yaptırımların genişletilmesi kararlaştırıldı.

Devamını Oku

İRAN İLE NÜKLEER MÜZAKERELER DEVAM EDİYOR

BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere’nin yanı sıra Almanya’dan oluşan P5+1 grubu ile İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili nihai bir anlaşmaya varılabilmesi için düzenlenen görüşmelerin ikincisi 18-19 Mart 2014 tarihlerinde Viyana’da gerçekleştirildi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, ÜYE DEVLETLERİN ADALET RAPORU’NU AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun üye ülkelerin adalet alanındaki uygulamalarını değerlendirdiği Adalet Raporu’nun ikincisi, Komisyon’un Adalet ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Viviane Reding tarafından 17 Mart 2014 tarihinde açıklandı.

Devamını Oku

SIRBİSTAN ERKEN GENEL SEÇİMLERİ SNS’NİN GALİBİYETİYLE SONUÇLANDI

Sırbistan’da 16 Mart 2014 tarihinde gerçekleştirilen erken genel seçimler, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Aleksandar Vucic’in liderliğindeki Sırp İlerici Partisi’nin (SNS) galibiyetiyle sonuçlandı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN TİCARETTEN SORUMLU ÜYESİ VİETNAM, KAMBOÇYA VE MYANMAR’A ZİYARETTE BULUNDU

Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel de Gucht, AB’nin Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) ülkeleri ile ticari ilişkilerini geliştirmek amacıyla 17 ve 20 Mart 2014 tarihleri arasında Vietnam, Kamboçya ve Myanmar’a ziyarette bulundu.

Devamını Oku

İNGİLTERE BAŞBAKANI CAMERON, AB’DEN TALEP EDECEĞİ DEĞİŞİKLİKLERİ AÇIKLADI

İngiltere Başbakanı David Cameron, 15 Mart 2014 tarihinde “The Telegraph” gazetesi için kaleme aldığı makalede, İngiltere’nin AB üyeliğinin kapsamının yeniden değerlendirilmesi konusundaki gündemine ilişkin önemli ipuçları verdi.

Devamını Oku