İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği’ni (AB) kuran Antlaşma olan Maastricht Antlaşması’nın 20’nci yıl dönümünün kutlandığı geçtiğimiz hafta, AB’de Yunanistan’ın borç krizi ile ilgili tartışmalar sürdü. Yunanistan’daki başlıca siyasi partiler hafta boyunca Yunanistan’ın 130 Milyar Avro’luk ikinci kurtarma paketine erişimini sağlayacak kemer sıkma önlemleri üzerinde uzlaşmaya çalıştılar. 9 Şubat’ta Yunanistan’ın borç krizi gündemiyle bir araya gelen Avro Alanı Maliye Bakanları, Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketine erişimi için üç koşul belirlediler: yeni kemer sıkma paketinin onaylanması, 2012’de 325 Milyon Avro tutarında tasarruf edilmesi ve Nisan ayında gerçekleşecek seçimlerden sonra da reformların sürdürülmesinin taahhüt edilmesi. Kemer sıkma paketinin uzun tartışmalardan sonra 12 Şubat’ta Yunan Parlamentosu’nda oylanması, protestolara sebep oldu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Standard&Poor’s ve Fitch’in geçtiğimiz ay Avro Alanı’ndaki 9 ülkenin kredi notunu düşürmesinden sonra, bu kez Moody’s 13 Şubat’ta aralarında İspanya, Portekiz ve İtalya’nın da bulunduğu AB üyesi 6 ülkenin kredi notunu düşürdü.

5-10 Şubat 2012 tarihlerinde AB’nin Latin Amerika’daki en önemli iki stratejik ortağı Brezilya ve Meksika’yı ziyaret eden AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton Suriye ve İran ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ashton, Arap Ligi girişimiyle hazırlanan karar tasarısını 4 Şubat’ta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde veto eden iki ülkeden biri olan Rusya’ya pozisyonunu yeniden değerlendirmesi çağrısında bulundu ve AB üyesi devletlerin Esat rejimine karşı baskıyı artırmak üzere bir dizi önlem daha alacağının sinyalini verdi.

10 Şubat’ta Yeni Delhi’de gerçekleştirilen 12’nci AB-Hindistan Zirvesi’nde, AB ile Hindistan arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması konusunda ilerleme kaydedildiği ve anlaşmanın 2012 sonbaharına kadar imzalanacağı belirtildi.

7 Şubat’ta Brüksel’i ziyaret eden AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikası’ndan Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz başta olmak üzere birçok yetkiliyle görüştü. Schulz, Türkiye’nin AB üyeliğini desteklediğini yineleyerek, AB üyesi ülkeleri de Türkiye’ye karşı taahhütlerini yerine getirmeye çağırdı.

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ve Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Enerji Bakanı Taner Yıldız ile pozitif gündem kapsamında AB-Türkiye enerji işbirliğini görüşmek üzere 9 Şubat’ta Türkiye’yi ziyaret ettiler. Gerçekleştirilen dörtlü zirvede, taraflar Enerji faslının müzakereye açılması gerektiğini vurguladı. Avrupa Komisyonu’nun İnsani Yardımdan Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva da Türkiye ve AB arasında afetlere müdahale konusunda işbirliği olanaklarını değerlendirmek üzere 9-10 Şubat’ta Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye’nin uluslararası insani yardım donörü olarak artan rolüne övgüler yağdıran Georgieva, Ekim 2011’de deprem felaketiyle sarsılan Van’ı ziyaret etti.

Türkiye’de iç siyasetin gündemini ise, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan’ın KCK soruşturması kapsamında ifade vermeye çağırılmasına ilişkin tartışmalar oluşturdu.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.