İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel’e giden  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, ilk olarak Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile bir araya geldi.

Görüşmenin ardından yayımlanan açıklamada, AP’deki Sosyalistlerin Türkiye’nin AB sürecini desteklemeye devam ettiği vurgulandı. Açıklamada, Swoboda’nın ”Türkiye ile müzakereler özellikle enerji ve adalet konularında yeni bir başlangıç istiyor. Çok zorlu ve kaygan bölgede önemli bir ülke olan Türkiye ile ittifakımızı güçlendirmeliyiz” görüşüne yer verildi.

Swoboda’ın ardından Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Hollandalı parlamenter Ria Oomen-Ruijten ile görüşen Bağış, Oomen’e ilerleme raporunun içeriğiyle ilgili kendisinin dengeli ve hakkaniyetli hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Sadece size sunulanları değil, vicdanınızla da gördüklerinizi yazıyorsunuz” dedi.

Bakan Bağış, Brüksel temasları çerçevesinde Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ile de bir araya geldi. Görüşmenin ana gündeminin Suriye, vize ve Kıbrıs konusu olduğu belirtildi. Suriye konusunda, "Türkiye'ye aldığı tavırdan ötürü minnettar olmalıyız" diyen Schulz bölgede Türkiye'nin tutumunun çok önemli olduğundan ve AB için her zaman stratejik ortak olma özelliğinin devam edeceğinden bahsetti. Vize konusunda ise, her iki tarafın da ortak hedefinin çözüm üretmek olması gerektiğini ifade eden Schulz, Türkiye'nin AB'ye girmek için adil şansa sahip olduğunu söyledi.

Brüksel temasları kapsamında Bakan Bağış, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile ana gündem maddesinin Türkiye-AB ilişkilerinde pozitif gündem olduğu bir görüşme gerçekleştirdi. Štefan Füle, pozitif gündemin, Türkiye’nin katılım müzakerelerinin yerini almayacağını, tam tersine bu süreci tamamlayıcı nitelikte olduğunu hatırlatmış ve pozitif gündemin oluşturulmasında iyi bir ilerleme kaydedildiğini belirtti.

Füle, ayrıca, “2012 yılında vize, hareketlilik ve göç, ticaret ve Gümrük Birliği ile Türkiye’nin AB standartlarına ve uygulamalarına uyumu gibi konularda somut sonuçlar elde edebilmek için ortak bir çalışma yürütmeye odaklanmış durumdayız”  dedi.

Siyasi reformların önemli bir parçası olarak görülen yargı alanında son dönemde açıklanan reform paketinin memnuniyetle karşılandığını belirten Füle,  özellikle adil yargılanma hakkı ile ifade özgürlüğünü olumsuz yönde etkileyen ve uzun tutukluluk sürelerine neden olan köklü problemlerin çözülmesi başta olmak üzere, Türkiye’de daha fazla reforma ihtiyaç bulunduğunun altını çizdi.