İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

TOBB VE İKV BAŞKANLARI BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB heyeti ile Brüksel’de çeşitli temaslarda bulundu. Heyet, Türkiye'nin Belçika Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Türkiye AB Daimi Temsilcisi Selim Yener ve Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Parasal İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüştü.?

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığındaki TOBB heyeti, İKV Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu ve İKV Brüksel temsilcisi Haluk Nuray ilk olarak Türkiye'nin Belçika Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa ile bir araya geldi. Ardından Türkiye AB Daimi Temsilciliğini ziyaret eden heyet, burada da Daimi Temsilci Selim Yener tarafından ağırlandı. Belçika-Türkiye ve AB-Türkiye ilişkilerinde ve ticaretinde gelinen son noktayla ilgili bilgiler alan Hisarcıklıoğlu ve Kabaalioğlu, son olarak Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Ekonomik ve Parasal İşlerden ve Avro’dan Sorumlu Üyesi Olli Rehn ile görüştü. Kabaalioğlu, Rehn’e son dönem çıkan İKV yayınlarını takdim etti.

Temaslarda gündeme gelen konular arasında, Türkiye’nin AB sürecinde gelinen son durum, müzakerelerin hızlandırılması için atılabilecek adımlar, işbirliği olanakları, AB’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve buna karşı alınan önlemler yer aldı. Bilindiği üzere, 1996 yılından bu yana AB ile bir gümrük birliği içinde olan Türkiye dış ticaretinin yaklaşık yarısını AB ile yapıyor. Bunun yanında Türkiye’deki doğrudan yabancı yatırımların yaklaşık yüzde 82’si AB ülkelerinden kaynaklanıyor. AB’de giderek derinleşen krizin, Türkiye’nin güçlü ekonomik performansına rağmen, üretim, dış ticaret ve milli gelir üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Bu açıdan AB’deki gelişmelerin yakından izlenmesi büyük önem taşıyor.