İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

AVRUPA KONSEYİ, TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDA TEL ÖRGÜ YAPIMINI ELEŞTİRDİ

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Yunanistan'ın yasadışı göçün engellenmesi amacını öne sürerek, Türkiye sınırına inşa etmek istediği tel örgüye tepki gösterdi.

AKPM Göç Komitesi Başkanı Giacomo Santini, "Dikenli tellerle güçlendirilmiş bir duvar çözüme hiçbir katkı sağlamaz. Aksine, daha fazla soruna ve can kaybına sebep olur." dedi.

Avrupa'ya gitmek isteyen insanların, bir engelle karşılaştıklarında başka yollar denediğine dikkat çeken Santini, "Bunu Akdeniz'de engeller çıkarıldığında gördük. Göçmenler şimdi Türkiye yoluyla geliyor. Bu yol da kapanırsa kuzeydoğudaki ülkelerden, dağlık bölgelerden geçerek, çok daha tehlikeli yollar deneyecekler" ifadelerini kullandı.

Giacomo Santini, Avrupa ülkelerine de çağrı yaparak, Yunanistan'ın göçmenler sebebiyle yaşadığı sıkıntıların hafifletilmesi için yardım etmelerini istedi.

Hatırlanacağı gibi, Avrupa Birliği de Yunanistan'ın Türkiye sınırına inşa edeceği tel örgü için maddi yardımda bulunmayı reddetmişti (Daha ayrıntılı bilgi için bkz. 1-7 Şubat 2012 tarihli İKV e-bülteni). Bunun üzerine Yunan yetkililerin açıklamalarından anlaşılacağı üzere, Yunan Hükümeti, söz konusu tel örgüyü ulusal kaynaklarından finanse etme kararı aldı. Bu doğrultuda, hükümetin, yerel bir inşaat firmasıyla yaklaşık 3 Milyon Avro’luk bir proje için anlaşma imzaladığı, projenin ise 5 ay içinde bitirilmesinin planlandığı belirtiliyor. Kasım 2011'de, Meriç’te Türk-Yunan sınır bölgesine kameralar yerleştirilmesini öngören 1,5 Milyon Avro’luk bir proje sunulmuştu.