İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

MOODY’S AB ÜYESİ 6 ÜLKENİN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları Fitch ve Standard & Poor’s’un  (S&P) geçen ay AB üyesi ülkelerin kredi notlarını düşürmesinin ardından Moody’s de AB üyesi 6 ülkenin kredi notunu düşürdü, 3 ülkenin kredi notlarının görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Moody’s; kredi notları “A1” olan 3 ülkeden İspanya’nın kredi notunu iki kademe birden düşürerek “A3”e, Slovenya ve Slovakya’nın kredi notlarını ise bir kademe düşürerek “A2”ye çekti. Malta ve İtalya’nın kredi notunu “A2”den “A3”e düşüren Moody’s, “BA2” olan Portekiz’in kredi notunu ise “BA3” seviyesine indirdi. İngiltere, Fransa ve Avusturya’nın “AAA” olan kredi notlarını değiştirmeyen kuruluş, ayrıca bu 9 ülkenin kredi notları görünümünü de “negatif” olarak belirledi.

AB’de yaşanan borç krizlerinin ardından yapılan finansal reformların ilerleme sürecindeki belirsizliğini, bölgenin zayıf ekonomik durumunu ve piyasaların kırılganlığını gerekçe göstererek kredi notlarını düşüren Moody’s; buna rağmen Avrupalı politikacıların reformların oluşum ve uygulama süreçlerinde kademeli olarak ilerleme kaydettiklerini ve sorunları çözme arzusunun kredi notlarındaki daha yüksek kademe düşüşlerinin önüne geçtiğini açıkladı.

Kredi notları “AAA” olan Almanya, Hollanda, Finlandiya, Lüksemburg ve Danimarka’nın durumunu değiştirmeyen kuruluş, İngiltere, Fransa ve Avusturya’ya “negatif” kredi notu görünümü vererek bu ülkelerdeki ekonomik durumun iyileştirilmesi gerektiğine aksi halde kredi notlarının düşeceğine vurgu yaptı.