İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI YUNANİSTAN’IN KURTARMA PAKETİ GÜNDEMİYLE TOPLANDI, YUNAN PARLAMENTOSU KEMER SIKMA PAKETİ ÜZERİNDE ANLAŞTI

Avro Alanı Maliye Bakanları 9 Şubat’ta Yunanistan’a sağlanması planlanan 130 Milyar Avro tutarındaki kurtarma fonu karşılığında ülkenin yerine getirmesi gereken koşulları tartıştılar. Kurtarma fonu karşılığında Yunanistan’ın kamu finansmanının sürdürülebilirliği ve ekonomik büyümesini sağlaması için uygulaması öngörülen yeni ekonomik program üzerinde uzlaşılması gerekiyor. Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker Yunanistan’a uygulanacak kurtarma programına ilişkin nihai kararın üç şarta bağlı olduğunu, bu şartların yerine getirilmesinin Yunan Hükümeti’nden talep edildiğini ancak bir karara varılamadığını belirtti. 

Söz konusu üç şart, Avrupa Komisyonu, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan oluşan AB Troykası ile Yunan Hükümeti arasında uzlaşılan ekonomi kurtarma programının Yunan Parlamentosu tarafından onaylanması, 2012 yılında 325 Milyon Avro tutarındaki finansman açığının kapatılması ve Yunanlı liderler tarafından ekonomik programın uygulanacağının taahhüt edilmesini içeriyor. Juncker, ekonomik programın uygulanmasının Yunanistan tarafından taahhüt edilmeden AB tarafından yardımın yapılmayacağına da işaret etti. 

Yunan Hükümetinde koalisyon ortağı üç parti, AB’nin sağlayacağı 130 Milyar Avro tutarındaki kurtarma paketi karşılığında büyük bütçe kısıtlamaları ve makro ekonomik önlemler alınmasına ilişkin plan üzerinde uzun süren çekişmelerden sonra, 8 Şubat’ta anlaşmaya varmak üzere iken milliyetçi LAOS partisi karar lehine oy kullanmaktan vazgeçti. Söz konusu önlemler kapsamında, harcamaların bu yıl GSYİH’nın yüzde 1,2’si kadar kısılması, işçi sendikaları ve işverenlerin karşı çıkmasına rağmen özel sektörde minimum maaşların yüzde 20 oranında kesintiye uğraması ve kamu hizmetlerinde 15.000 çalışanın işlerine son verilmesi gibi düzenlemeler öngörülüyor.

Ülkede siyasi partiler içinde ekonomik programa ilişkin tepkiler sürerken, PASOK ve Yeni Demokrasi (ND) Partisi başkanları Yorgo Papandreu ve Andonis Samaras, milletvekillerine parti disiplinine uyarak ilgili yasayı onaylamaları çağrısında bulundu. Bu arada, hükümetin uygulamak istediği kemer sıkma politikalarına itiraz eden işçi ve memur sendikaları protesto gösterileri düzenledi. Yunanistan İşçi Konfederasyonu (GSEE) ve Yunanistan Kamu Çalışanları Konfederasyonu’nun (ADEDY)  başlattıkları 48 saatlik grev çerçevesinde ülkenin birçok kentinde de protesto gösterileri yapıldı.

Nihayet 12 Şubat’ta Yunan Parlamentosu’nda yapılan oylamada kemer sıkma önlemlerini içeren ekonomik paket, 74 milletvekilinin “hayır” oyuna karşılık 199  “evet” oyuyla kabul edildi. Tasarı, ülkenin borcunun 100 Milyar Avro tutarında silinmesini sağlayacak. “Tahvil takası anlaşması”, tasarruf tedbirlerini içeren ikinci kredi anlaşmasını imzalamak üzere Başbakan ve Maliye Bakanına yetki verilmesi ve bankaların yeniden sermayelendirilmeleri şeklinde üç madde halinde milletvekillerinin onayına sunuldu. Parlamentodaki görüşmeler sırasında yeni tasarruf önlemlerini protesto edenler Atina sokaklarında eylemler düzenlediler.