İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

YÜKSEK TEMSİLCİ ASHTON BREZİLYA VE MEKSİKA’YI ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 5-10 Şubat 2012 tarihlerinde AB’nin Latin Amerika’daki en önemli stratejik ortakları olan Brezilya ve Meksika’yı ziyaret etti. Brezilya ve Meksika Devlet Başkanları ve Dışişleri Bakanları ile temaslarda bulunan Yüksek Temsilci’nin gündeminde ise, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, Rio+20 Zirvesi öncesi iklim değişikliği ile mücadele ve İran’ın nükleer programı, İsrail-Filistin Barış Süreci, Arap Baharı ve Suriye’deki durum gibi güncel gelişmelere ilişkin işbirliğinin geliştirilmesi yer aldı.

Ashton, Brezilya’da İran’ın nükleer programı ve Suriye ile ilgili açıklamalarda bulundu

Ashton, Brezilya Devlet Başkanı Dilma Vana Roussef ve Dışişleri Bakanı Antonio Patriota ile gerçekleştirdiği görüşmelerden sonra yaptığı açıklamada, Suriye’de giderek kötüleşen durumdan duydukları ortak endişeyi dile getirdi. Brezilya ve AB’nin Arap Ligi’nin Suriye’de şiddetten arındırılmış bir ortamda gerçekleşecek barışçıl ve kapsayıcı bir geçiş sürecine yönelik girişimlerini desteklediklerini belirten Ashton, AB’nin Esat rejimi üzerindeki siyasi baskıyı artırmaya yönelik yeni yaptırımlar uygulayabileceğinin de sinyalini verdi ve “Suriye’nin Dostları” şeklinde bir girişimi desteklediğini belirtti. Brezilya Dışişleri Bakanı Patriota ise, Brezilya’nın tek taraflı yaptırımlara karşı olduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin doğru platform olduğunu vurguladı ve Birleşmiş Milletler’in aktif bir role sahip olacağı girişimleri destekleyeceklerini ifade etti.

Yüksek Temsilci Ashton ve Brezilya Dışişleri Bakanı Patriota, AB ile Mercosur (Güney Amerika Ortak Pazarı) temsilcilerinin 12-16 Mart 2012’de bir araya geleceklerini belirterek, AB ve Mercosur arasında serbest bir ticaret bölgesi oluşturulmasını öngören ortaklık anlaşması üzerinde mutabakata varılmasına ilişkin bu yıl önemli ilerlemeler kaydedilmesini beklediklerini belirttiler.

 

Ashton’ın Meksika ziyaretinde de Suriye gündemdeydi

Yüksek Temsilci Ashton, 8-10 Şubat 2012 tarihlerindeki Meksika ziyareti kapsamında Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon Hinojosa ile Meksika’nın bu yıl üstlendiği G-20 Dönem Başkanlığı’nın öncelikleri, finansal kriz, güvenlik alanında ve iklim değişikliği konusunda Durban kararlarının uygulanması için işbirliği konularını görüştü.

Ashton, Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa ile görüşmesinden sonra yaptığı basın açıklamasında 4 Şubat’ta BMGK’de Suriye’deki şiddeti kınayan karar tasarısını veto eden Rusya’nın Suriye’deki mevcut durumun vahametini kavraması gerektiğini belirterek; Moskova’yı konuya ilişkin pozisyonunu yeniden değerlendirmeye çağırdı.