İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

12’NCİ AB – HİNDİSTAN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12’nci AB – Hindistan Zirvesi Hindistan’ı temsilen Başbakan Manmohan Singh, Dışişleri Bakanı S.M. Krishna, Ticaret Bakanı A. Sharma, Ulusal Güvenlik Danışmanı S.S. Menon’un, Avrupa Birliği’ni temsilen ise, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımıyla 10 Şubat 2012 tarihinde Yeni Delhi’de gerçekleştirildi. Zirvenin gündemini, AB-Hindistan ilişkileri, stratejik işbirliği ve Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerinin yanı sıra; başta terörle mücadele, iklim değişikliği, güvenlik, enerji ve dünyadaki ekonomik durum olmak üzere kürsel sorunlar; Afganistan, Suriye ve Pakistan’daki gelişmeler gibi bölgesel ve uluslararası siyasi konular oluşturdu. Zirvedeki, bir diğer önemli gündem maddesi ise İran'ın nükleer programıydı.

Zirvede, Avrupa Birliği ve Hindistan temsilcileri, STA müzakerelerinin son aşamasına gelindiğini ve söz konusu anlaşmanın 2012 sonbaharına kadar imzalanmasının beklendiğini açıkladılar. Ancak, müzakereler kapsamında bazı alanlarda henüz anlaşmaya varamadıklarını da belirtiler. Kamu alımları, otomobil ve alkollü içkilerin pazarlarına erişimi, hizmetler ve jenerik ilaçlar STA kapsamında anlaşmazlıkların bulunduğu başlıca alanları oluşturuyor.

Zirve sonrasında, Avrupa Birliği ve Hindistan ticaret alanında işbirliğini geliştirmeye yönelik anlaşmalar imzaladılar. Bu anlaşmalarla AB ve Hindistan arasında enerji ve araştırma/yenilikçilik alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi hedefleniyor