İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

HOLLANDA’DA GEERT WILDERS’İN GİRİŞİMİYLE KURULAN İNTERNET SİTESİ TEPKİLERE YOL AÇTI

Geert Wilders’ın başkanı olduğu aşırı sağcı Özgürlük Partisi (Partij voor de Vrijheid- PVV) Hollanda’daki Orta ve Doğu Avrupalı AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik ihbar toplamayı amaçlayan bir internet sitesi hayata geçirdi.  “Orta ve Doğu Avrupalılarla ilgili Şikâyetler” adını taşıyan sitede, “Orta ve Doğu Avrupalılarla ilgili bir sorununuz mu var?” ve “Bir Polonyalı, Bulgar ve Romen yüzünden işinizi mi kaybettiniz? Bilmek istiyoruz” gibi ifadelere yer veriliyor. Ayrıca, Doğu Avrupalıların giderek daha fazla suç işlediğini öne süren haberler de sitede geniş yer buluyor. Söz konusu internet sitesinde toplanan ihbarların daha sonra Sosyal İşler Bakanlığı’na iletilmesi öngörülüyor.

Söz konusu internet sitesinin kurulması, Orta ve Doğu Avrupalı AB ülkelerinde tepkiye yol açtı. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vesela Çerneva, Avrupa Birliği’nin kurucu üyelerinden biri olan Hollanda’nın ayrımcılık ve yabancı düşmanlığının bir göstergesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı böyle bir internet sitesine göz yummasının kabul edilemez olduğunu belirtti ve Hollanda hükümetini gerekli önlemleri almaya çağırdı.

Aralarında Bulgaristan, Romanya ve Polonya’nın da bulunduğu on AB üyesi Orta ve Doğu Avrupa ülkesinin Hollanda büyükelçileri 13 Şubat’ta ortak bir mektup kaleme alarak Hollanda Parlamentosu’nun alt kanadına ilettiler. Mektupta, Hollandalı siyasi parti liderlerine bu “üzücü girişim”i sonlandırma çağrısı yapılıyor.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Avrupa Komisyonu’nun Adalet, Temel Haklar ve Vatandaşlıktan Sorumlu Üyesi Viviane Reding ise, PVV tarafından kurulan internet sitesinin AB vatandaşlarının serbest dolaşımı ilkesine bütünüyle karşı olduğunu belirterek, bunun bir hoşgörüsüzlük çağrısı olduğunu belirtti. Reding, Hollanda vatandaşlarının bu çağrıya uymaması gerektiğini; böyle yaklaşımların Avrupa kıtasında yeri olmadığını vurguladı.

PVV Partisi Lideri Geert Wilders ise söz konusu internet sitesine 32.000’den fazla ihbar geldiğini ve sitenin çok başarılı olduğunu belirtti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Hollanda’daki en büyük üçüncü siyasi parti olan PVV’nin iktidardaki azınlık hükümetinin ekonomik politikalarına, göç konusunda katı kurallar uygulanması karşılığında destek verdiği biliniyor.