İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

ÇİN HÜKÜMETİ ÇİNLİ HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİN ETS’YE KATILMASINI YASAKLADI

Çin Hükümeti, 6 Şubat 2012 tarihinde Çinli Havayolu Şirketlerinin, Avrupa Birliği’nin sera gazlarını sınırlandırmayı amaçlayan Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) hükümet yetkililerinin izni olmadan katılamayacağını duyurdu. 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe giren ETS gereğince, AB ülkelerindeki havalimanlarına iniş yapan ya da bu havalimanlarından kalkış yapan uçaklar karbon vergisi ödemekle yükümlü.

Çin Sivil Havacılık İdaresi’nden yapılan açıklamada, ETS’ye katılımın ve ETS uyarınca ücret artışına gidilmesinin veya ek ücretler uygulamasının yasaklandığı belirtildi.  Bu karara gerekçe olarak, AB’nin hava sahasına giren uçaklardan karbon salınım miktarına bağlı olarak vergi almasının Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ilkelerine ve uluslararası sivil havacılık kurallarına aykırı olduğu ifade edildi.

Avrupa Komisyonu’nun İklim Eylemden Sorumlu Üyesi Connie Hedegaard’ın sözcüsü Isaac Valero-Ladron yaptığı açıklamada “Komisyon’un Çinli havayolu şirketlerinin ETS’ye ilişkin direktifin gerekliliklerine uyacaklarına duyduğu güveni” dile getirdi.

Havayollarının, ETS kapsamındaki ödemelere Nisan 2013’te başlamaları öngörülüyor. Ayrıca, havayolu şirketlerine salınımlarının yüzde 85’i için izin verilmesine ve ödemeler, salınımların yüzde 15’i için yapılacak olmasına karşın, Çinli havayolu şirketlerini temsil eden Çin Hava Ulaşımı Birliği, ETS’nin bu yıl Çin’e 123 Milyon Dolar’a ve 2020’ye kadar da bunun üç katından daha fazlaya mal olacağını iddia ederek ETS’ye karşı çıkıyor. AB yetkilileri ise, bunun Çin ve Avrupa arasındaki uçuşlarda tek yön biletlere 2,5 Avro’luk bir artışa tekabül ettiğini belirtiyor.

Çin hükümetinin Çinli havayolu şirketlerinin ETS’ye katılmasını yasaklamasının ardından, ABD Kongresi de Federal Havacılık Yönetiminin finanse edilmesine ilişkin yasa teklifine ETS’ye ilişkin AB direktifini kınayan ve ABD hükümetini mevcut tüm siyasi, diplomatik ve yasal araçları kullanarak ETS’ye karşı mücadeleye çağıran bir madde ekleme kararı aldı. ABD Kongresi, ETS’nin uluslararası sivil havacılıkla ilgili Chicago Konvansiyonu’na aykırı olduğunu iddia ediyor.