İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

11 ŞUBAT AB’DE “AVRUPA 112” GÜNÜ OLARAK KUTLANDI

11 Şubat 2012 vatandaşların 112 acil durum numarası hakkında daha iyi bilgilendirilmesi amacıyla “112 Avrupa Birliği” günü olarak kutlandı. 2008 sonbaharından itibaren Avrupa Birliği’nin acil durum numarası olan 112 telefon numarası Avrupa’nın her yerinden sabit hatlardan ve cep telefonlarından ücretsiz olarak aranabiliyor.

Avrupa 112 Günü etkinlikleri kapsamında açıklanan 2011 Eurobarometre sonuçları, Avrupa vatandaşlarının 112 acil durum numarası hakkında yeterince bilinçli olmadığını ortaya koydu. Eurobarometre verilerine göre, Avrupa vatandaşlarının sadece yüzde 26’sı 112 telefon numarasının Avrupa Birliği’nin her yerinde geçerli olan acil durum numarası olduğunun bilincinde.  Buna karşılık, Avrupa vatandaşların yüzde 74’ü seyahat ederken hangi acil numarayı aramaları gerektiği konusunda bilinçsiz.

Bunun üzerine, Avrupa Komisyonu’nun Başkan Yardımcıları olan Ulaştırmadan Sorumlu Üye Siim Kallas ile Bilgi Teknolojisinden Sorumlu Üye Neelie Kroes Avrupa kamuoyunu “112 Acil” ile ilgili bilinçlendirmek üzere bir girişim başlattı. Başlıca tren, havayolu ve ulaşım şirketleri yıl boyunca e-biletlerde, web sitelerinde, yayımladıkları dergilerde “112”nin görünürlüğünü artırarak, bu girişime destek verecekler.

112 acil durum numarasına ilişkin Eurobarometre raporuna şu internet adresinden ulaşılabilir: http://ec.europa.eu/public_opinion/flash/fl_339_en.pdf