İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

ABD DAMPİNG’DE “SIFIRLAMA” YÖNTEMİNİ ARTIK UYGULAMAYACAĞINI AÇIKLADI

ABD Hükümeti, 6 Şubat 2012 tarihinde, damping marjinlerinin hesaplanmasında başvurduğu “sıfırlama” (zeroing) yönteminden vazgeçeceğini açıkladı.  Avrupa Birliği’nin (2004 ve 2006) ve Japonya’nın (2007) şikâyetleri üzerine yürütülen soruşturmalar sonucunda ABD’nin bu yönteme başvurması Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tarafından uygun bulunmadı. ABD Hükümeti, Avrupa Birliği ve Japonya ile anti-damping uygulamaları kapsamında DTÖ’nün kurallarına tamamen uygun bir anlaşma imzaladı. Bu kapsamda, ABD hükümeti anti-damping vergi oranlarının belirlenmesinde yeni bir yönteme başvuracağı yönünde taahhütte bulundu. Bu anlaşmaya göre, ayrıca Mayıs 2010’tan sonra ABD’ye ithal edilen ürünlere uygulanan anti-damping oranlarının yeni yönteme göre hesaplanması öngörüldü. Avrupa Komisyonu’nun Ticaretten Sorumlu Üyesi Karel De Gucht, yeni uygulamaya geçilmesiyle sıfırlama yöntemi kapsamında fahiş anti-damping vergileri ödemek zorunda kalan AB ihracatçılarının rahatlayacağını belirterek, yeni uygulama kapsamında Komisyon’un ihracatçıların 15 Milyon Dolar tasarruf etmesini öngördüğünü belirtti.

ABD’nin uyguladığı “Sıfırlama” yöntemi nedir?

Sıfırlama yöntemi, özellikle çelik, kimyasallar ve gıda ürünlerinde damping marjının hesaplanması sırasında uygulanmaktaydı. ABD Hükümeti, kendi pazarına dampingli fiyatlarla giren malların ithalat vergilerini hesaplarken bu yöntemi uygulamaktaydı. Bunun hesaplama yönetiminde ise, ithal edilen ürünün fiyatı ile aynı ürünün ABD’deki değeri kıyaslanarak; ürünün ABD piyasasındaki fiyatı ithalat fiyatından yüksek olduğu takdirde, bu fark dikkat alınarak, ihracatçıdan ek vergi talep edilmekteydi. Ancak, ABD damping değerine asıl değerinden ziyade sıfıra göre hesapladığı için, damping marjlarını büyük ölçüde artmasında neden olmaktaydı. Bu durum, ihraç eden ülkenin damping marjinin artmasının yanı sıra, ihracatçının ödemesi gereken anti-damping vergisinin de yüksek olmasına sebep olmaktaydı.

Sıfırlama yöntemi hakkında daha detaylı bilgiye http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2012/february/tradoc_149065.pdf internet adresinden ulaşılabilir.