İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

ZEYTİNYAĞI PİYASASINA AB DESTEĞİ

Ortak Pazar Organizasyonu İdari Komitesi 7 Şubat 2012 tarihinde 100,000 tona kadar sızma zeytinyağının maksimum 150 gün depolanması için özel yardım sağlanmasını öngören Avrupa Komisyonu önerisine onay verdi. Zeytinyağı piyasasına verilen bu desteğin ortak bütçeye yaklaşık 19–20 Milyon Avro’luk bir yük getireceği hesaplanıyor.

Bilindiği üzere, piyasalarda önemli bir düşüş yaşanması ve fiyatların belirli bir “tetik seviye”nin altına düşmesi durumunda Avrupa Komisyonu ihale yoluyla özel depolama yardımı yoluna gidebiliyor.  Bu durumda, ihalede en iyi teklifi getiren operatörler AB tarafından öngörülen miktarlardaki sızma ve saf zeytinyağını belirli sürelerle depolarında barındırmayı kabul ediyorlar ve bunun karşılığında ton ve gün başına tazminat alıyorlar.  Zeytinyağlarının depolanması için benzer bir yardım en son Ekim 2011’de verilmiş (1023/2011 Sayılı Düzenleme)  ve iki ayrı ihalede yaklaşık 44.388 tonluk zeytinyağının depolanması sağlanmıştı.

Son iki haftadır ekstra sızma zeytinyağının fiyatı özel depolama aktivasyon seviyesinin (yüzde 98) altında seyrediyor. İtalyan ve Yunan piyasaları istikrarlı görünse de fiyatlar 2011 yılı Şubat ayı ortalamalarının oldukça altında.  İspanya ve Yunanistan’daki sızma zeytinyağı fiyatları da haftalardır yüzde 97 ve yüzde 90 ile kritik aktivasyon seviyesinin altında bulunuyordu.