İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
8-14 ŞUBAT 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği’ni (AB) kuran Antlaşma olan Maastricht Antlaşması’nın 20’nci yıl dönümünün kutlandığı geçtiğimiz hafta, AB’de Yunanistan’ın borç krizi ile ilgili tartışmalar sürdü. Yunanistan’daki başlıca siyasi partiler hafta boyunca Yunanistan’ın 130 Milyar Avro’luk ikinci kurtarma paketine erişimini sağlayacak kemer sıkma önlemleri üzerinde uzlaşmaya çalıştılar.

Devamını Oku

MAASTRİCHT ANTLAŞMASI’NIN YİRMİNCİ YILDÖNÜMÜ KUTLANDI: AB’NİN YENİ BİR ANLATIYA İHTİYACI VAR

Avrupa Birliği’ni kuran Maastricht Antlaşması yirmi yıl önce 7 Şubat 1992 tarihinde imzalanmıştı. Antlaşma’nın yirminci yılı nedeniyle Maastricht kentinde iki günlük bir konferans düzenlendi. Antlaşma’nın imzalandığı salonda yapılan toplantıda AB kurumlarının üst düzey yetkilileri, akademisyenler ve uzmanlar bir araya geldi. Maastricht Antlaşması’nın imzalandığı tarihte Avrupa Komisyonu Başkanı olan Jacques Delors Ekonomik ve Parasal Birlik’in (EPB) gerçekleştirilmesinde eksik kalan bazı düzenlemelere dikkat çekti.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU’NUN GENİŞLEME, ENERJİ VE İNSANİ YARDIMDAN SORUMLU ÜYELERİ TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETTİ

Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle, Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger ile İnsani Yardım ve Krize Müdahaleden Sorumlu Üyesi Kristalina Georgieva 9-10 Şubat 2012’de Türkiye’yi ziyaret ettiler.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ, BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine ilişkin görüşmelerde bulunmak üzere Brüksel’e giden Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış, ilk olarak Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile bir araya geldi.

Devamını Oku

TOBB VE İKV BAŞKANLARI BRÜKSEL’DE TEMASLARDA BULUNDU

İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Haluk Kabaalioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TOBB heyeti ile Brüksel’de çeşitli temaslarda bulundu.

Devamını Oku

AVRUPA KONSEYİ, TÜRKİYE-YUNANİSTAN SINIRINDA TEL ÖRGÜ YAPIMINI ELEŞTİRDİ

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM), Yunanistan`ın yasadışı göçün engellenmesi amacını öne sürerek, Türkiye sınırına inşa etmek istediği tel örgüye tepki gösterdi.

Devamını Oku

AB ÜYE DEVLETLERİ TÜRKİYE-AB HAVACILIK ANLAŞMASINDA GKRY’Yİ DEVRE DIŞI BIRAKTI

AB üyesi devletler, 25 Mart 2010 tarihinde paraf edilen Türkiye-AB yatay havacılık anlaşmasının imzalanması için Avrupa Komisyonu’na yetki verdi.

Devamını Oku

MOODY’S AB ÜYESİ 6 ÜLKENİN KREDİ NOTUNU DÜŞÜRDÜ

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşları Fitch ve Standard & Poor’s’un (S&P) geçen ay AB üyesi ülkelerin kredi notlarını düşürmesinin ardından Moody’s de AB üyesi 6 ülkenin kredi notunu düşürdü, 3 ülkenin kredi notlarının görünümünü ise “durağan”dan “negatif”e çevirdi.

Devamını Oku

AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI YUNANİSTAN’IN KURTARMA PAKETİ GÜNDEMİYLE TOPLANDI, YUNAN PARLAMENTOSU KEMER SIKMA PAKETİ ÜZERİNDE ANLAŞTI

Avro Alanı Maliye Bakanları 9 Şubat’ta Yunanistan’a sağlanması planlanan 130 Milyar Avro tutarındaki kurtarma fonu karşılığında ülkenin yerine getirmesi gereken koşulları tartıştılar.

Devamını Oku

YÜKSEK TEMSİLCİ ASHTON BREZİLYA VE MEKSİKA’YI ZİYARET ETTİ

AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton 5-10 Şubat 2012 tarihlerinde AB’nin Latin Amerika’daki en önemli stratejik ortakları olan Brezilya ve Meksika’yı ziyaret etti. Brezilya ve Meksika Devlet Başkanları ve Dışişleri Bakanları ile temaslarda bulunan Yüksek Temsilci’nin gündeminde ise, ikili ilişkilerin güçlendirilmesi, Rio+20 Zirvesi öncesi iklim değişikliği ile mücadele ve İran’ın nükleer programı, İsrail-Filistin Barış Süreci, Arap Baharı ve Suriye’deki durum gibi güncel gelişmelere ilişkin işbirliğinin geliştirilmesi yer aldı.

Devamını Oku

12’NCİ AB – HİNDİSTAN ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

12’nci AB – Hindistan Zirvesi Hindistan’ı temsilen Başbakan Manmohan Singh, Dışişleri Bakanı S.M. Krishna, Ticaret Bakanı A. Sharma, Ulusal Güvenlik Danışmanı S.S. Menon’un, Avrupa Birliği’ni temsilen ise, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı José Manuel Barroso’nun katılımıyla 10 Şubat 2012 tarihinde Yeni Delhi’de gerçekleştirildi.

Devamını Oku

SCHENGEN ÜYELİĞİ İÇİN SOFYA VE BÜKREŞ’TE ÇABALARIN ARTIRILMASI GEREKİYOR

8 Şubat 2012 tarihinde Avrupa Komisyonu tarafından Bulgaristan ve Romanya’ya yönelik açıklanan raporlarda, Schengen üyeliği yönünde her iki ülkede de belirli ölçüde ilerleme kaydedildiği, ancak yargı reformu ile yolsuzluk ve organize suçlarla mücadele alanlarında çabaların artırılması gereği vurgulanıyor.

Devamını Oku

HOLLANDA’DA GEERT WILDERS’İN GİRİŞİMİYLE KURULAN İNTERNET SİTESİ TEPKİLERE YOL AÇTI

Geert Wilders’ın başkanı olduğu aşırı sağcı Özgürlük Partisi (Partij voor de Vrijheid- PVV) Hollanda’daki Orta ve Doğu Avrupalı AB üyesi ülkelerin vatandaşlarına yönelik ihbar toplamayı amaçlayan bir internet sitesi hayata geçirdi.

Devamını Oku

ALMANYA ŞANSÖLYESİ MERKEL, FRANSA CUMHURBAŞKANI SARKOZY’Yİ SEÇİMLERDE DESTEKLEDİĞİNİ AÇIKLADI

Paris’te gerçekleşen 14’üncü Fransız ve Alman Ortak Bakanlar Kurulu toplantısına katılan Almanya Şansölyesi Merkel, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’e verdiği desteği yineledi ve Popüler Hareket Birliği’nin (UMP) yapacağı mitinglere konuşmacı olarak katılacağını belirtti.

Devamını Oku

ROMANYA’NIN YENİ BAŞBAKANI UNGUREANU OLDU

Avrupa Birliği’nin en yoksul ikinci ekonomisi konumundaki Romanya’da kemer sıkma önlemlerine karşı Ocak ayının başından beri devam eden protesto gösterilerinin ardından Başbakan Emil Boc istifa etti. Bu istifanın ardından Cumhurbaşkanı Traian Basescu, Romanya Dış İstihbarat Teşkilatı’nın (SIE) 44 yaşındaki Başkanı Mihai Razvan Ungureanu’yu Başbakan olarak atadı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU HUKUKA AYKIRI DEVLET YARDIMLARI NEDENİYLE İTALYA’YA DAVA AÇACAK

Avrupa Komisyonu, AB kurallarına aykırı devlet yardımının geri alınması yönündeki kararını yerine getirmediği gerekçesiyle 8 Şubat 2012 tarihinde AB Adalet Divanı’nda İtalya’ya karşı “İhlal Davası” açmaya karar verdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, “2011 YENİLİKÇİLİK BİRLİĞİ SKOR TAHTASI”NI YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu`nun Araştırma, Yenilikçilik ve Bilimden Sorumlu Üyesi Marie Geoghegan-Quinn ve Sanayi ve Girişimcilikten Sorumlu Üyesi Antonio Tajani, 7 Şubat 2012 tahinde 2011 Yenilikçilik Birliği Skor Tahtası adlı raporu (Innovation Union Scoreboard) sundular. Rapor kapsamında, AB Üye Devletleri’nin yenilikçilik performansları 24 farklı gösterge aracılıyla değerlendiriyor.

Devamını Oku

AYB, İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ PROJELERİNE 75 MİLYON AVRO KREDİ SAĞLADI

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) ve Türkiye Vakıflar Bankası A.Ş. arasında küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) tarafından gerçekleştirilecek iklim değişikliliğine dönük yatırımların desteklenmesi için 75 Milyon Avro’luk bir sözleşme imzalandı.

Devamını Oku

AB, TÜRKİYE’DE KADINLARIN İŞ BULMASINA YÖNELİK HİBE PROGRAMLARI SUNUYOR

Türkiye’nin özellikle az gelişmiş bölgelerinde yaşayan 10 bin kadının iş vasıflarının ve iş bulma imkânlarının artırılmasına yönelik olmak üzere Avrupa Birliği tarafından finanse edilen 20 Milyon Avro’luk hibe programının sonuçlarının açıklanacağı tören, 15 Şubat 2012 günü Ankara’da ilgili bakanların ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean – Maurice Ripert’in katılımıyla gerçekleşecek.

Devamını Oku

ÇİN HÜKÜMETİ ÇİNLİ HAVAYOLU ŞİRKETLERİNİN ETS’YE KATILMASINI YASAKLADI

Çin Hükümeti, 6 Şubat 2012 tarihinde Çinli Havayolu Şirketlerinin, Avrupa Birliği’nin sera gazlarını sınırlandırmayı amaçlayan Emisyon Ticaret Sistemi’ne (ETS) hükümet yetkililerinin izni olmadan katılamayacağını duyurdu.

Devamını Oku

AVRUPA’DA 2011 YILINDA RÜZGÂR ENERJİSİ SEKTÖRÜ KRİZE RAĞMEN BÜYÜDÜ

Avrupa Rüzgâr Enerjisi Birliği (European Wind Energy Association – EWEA) tarafından 6 Şubat 2012 tarihinde açıklanan verilere göre 2011 yılında Avrupa Birliği’nde 9.616 MW (megawatt) yeni rüzgar enerjisi kapasitesi oluşturuldu.

Devamını Oku

ACTA AVRUPA GENELİNDE PROTESTO EDİLDİ

Avrupa Birliği’ne üye 22 ülkenin Ocak ayında imzaladığı ve fikri mülkiyet hakları standartlarının yükseltilmesi ve korunmasını hedefleyen “Korsan Ürünlerin Ticaretiyle Mücadele Anlaşması”na (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA) karşı Avrupa’nın birçok ülkesinde protesto gösterileri düzenlendi.

Devamını Oku

AB ÇAPINDA YOKSULLUK VE SOSYAL DIŞLANMADAN EN FAZLA ÇOCUKLAR ETKİLENİYOR

AB’nin resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından yayımlanan son verilere göre, AB çapında yoksulluk sınırında yaşayanların sayısı hızla artıyor. Eurostat’a göre 2010 yılında AB nüfusunun yüzde 23’ü (yaklaşık 115 Milyon kişi) yoksulluk ve sosyal dışlanma tehdidi ile karşı karşıya idi.

Devamını Oku

11 ŞUBAT AB’DE “AVRUPA 112” GÜNÜ OLARAK KUTLANDI

11 Şubat 2012 vatandaşların 112 acil durum numarası hakkında daha iyi bilgilendirilmesi amacıyla “112 Avrupa Birliği” günü olarak kutlandı. 2008 sonbaharından itibaren Avrupa Birliği’nin acil durum numarası olan 112 telefon numarası Avrupa’nın her yerinden sabit hatlardan ve cep telefonlarından ücretsiz olarak aranabiliyor.

Devamını Oku

ABD DAMPİNG’DE “SIFIRLAMA” YÖNTEMİNİ ARTIK UYGULAMAYACAĞINI AÇIKLADI

ABD Hükümeti, 6 Şubat 2012 tarihinde, damping marjinlerinin hesaplanmasında başvurduğu “sıfırlama” (zeroing) yönteminden vazgeçeceğini açıkladı.

Devamını Oku

GKRY HELLİM PEYNİRİ İÇİN YAPTIĞI COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ BAŞVURUSUNU GERİ ÇEKME KARARI ALDI

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) 2009 yılında hellim peynirinin patentinin Güney Kıbrıs’a verilmesi için Avrupa Komisyonu’na yaptığı coğrafi işaret tescili başvurusunu geri çekiyor.

Devamını Oku

ORGANİK ŞARAP ÜRETİMİ VE PAZARLAMASINDA YENİ DÜZENLEMELER

Organik Tarım Daimi Komitesi 8 Şubat’ta yaptığı toplantıda Avrupa’da “organik şarap” üretimini düzenleyen yeni kuralları belirledi.

Devamını Oku

ZEYTİNYAĞI PİYASASINA AB DESTEĞİ

Ortak Pazar Organizasyonu İdari Komitesi 7 Şubat 2012 tarihinde 100,000 tona kadar sızma zeytinyağının maksimum 150 gün depolanması için özel yardım sağlanmasını öngören Avrupa Komisyonu önerisine onay verdi.

Devamını Oku

ORTAK TARIM POLİTİKASI REFORMUNDA FRANSIZ –ALMAN ORTAKLIĞI

Fransa ve Almanya, 6 Şubat’ta gerçekleştirilen 14’üncü Fransız-Alman Bakanlar Konseyi toplantısında Ortak Tarım Politikası’nda radikal değişiklikler öngören Avrupa Komisyonu önergeleri üzerinde anlaşmaya vardılar.

Devamını Oku