İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2012

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL’DE

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Brüksel’e yaptığı ziyarette AB yetkilileri ile görüştü. Bağış, Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grup Başkanı Hannes Swoboda, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi üyeleri, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Štefan Füle, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı ve Rekabetten Sorumlu Üyesi Joaquín Almunia ve Türk medya kuruluşlarının Brüksel temsilcileri ile temaslarda bulundu.

Bakan Bağış, 7 Şubat 2012 tarihinde, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle ile bir araya geldi. Görüşme sonrasında Avrupa Komisyonu tarafından aşağıda yer alan basın açıklaması yayımlandı:

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış ile Genişleme ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Avrupa Komisyonu Üyesi Sayın Štefan Füle arasında bugün Brüksel’de gerçekleştirilen görüşmenin ana konusunu, Türkiye-AB ilişkilerindeki pozitif gündem oluşturmuştur. Sayın Füle, pozitif gündemin Türkiye’nin katılım müzakerelerinin yerini almayacağını,  tam tersine bu süreci tamamlayıcı nitelikte olduğunu hatırlatmış ve pozitif gündemin oluşturulmasında iyi bir ilerleme kaydedildiğini belirtmiştir. Sayın Füle ayrıca şunları ifade etmiştir: “2012 yılında vize, hareketlilik ve göç, ticaret ve gümrük birliği, Türkiye’nin AB standartlarına ve uygulamalarına uyumu gibi konularda somut sonuçlar elde edebilmek için ortak bir çalışma yürütmeye odaklanmış durumdayız.” Füle, ayrıca, Türkiye’deki siyasi reformların önemli bir parçası olarak görülen yargı alanında son dönemde açıklanan reform paketinin memnuniyetle karşılandığını belirtmiş ve özellikle adil yargılanma hakkı ile ifade özgürlüğünü olumsuz yönde etkileyen ve uzun tutukluluk sürelerine neden olan köklü problemlerin çözülmesi başta olmak üzere, Türkiye’de daha fazla reforma ihtiyaç bulunduğunun altını çizmiştir. Bakan Bağış ve Komisyon Üyesi Füle, ayrıca, 9 Şubat Perşembe günü İstanbul’da Komisyon’un Enerjiden Sorumlu Üyesi Oettinger ve Enerji Bakanı Yıldız ile enerji sektöründe yoğunlaştırılmış işbirliği konusunda yapacakları ortak toplantı ile ilgili olarak kısa bir değerlendirmede bulunmuşlardır.