İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2012

AVRUPA BİRLİĞİ, ADALET BAKANLIĞI’NIN HAZIRLADIĞI ÜÇÜNCÜ YARGI PAKETİ’Nİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Avrupa Komisyonu, Türk Hükümeti’nin yargı sürecinin hızlandırılması ve demokratik standartların yükseltilmesi için attığı adımları olumlu bularak, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı “Üçüncü Yargı Paketi”nin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ve Avrupa Birliği tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden ve Komşuluk Politikasından Sorumlu Üyesi Štefan Füle'nin Basın Sözcüsü Peter Stano, soruşturması süren yayınların yasaklanmasının engellenmesi ve sanıkların tutuklanma şartlarının netleştirilmesi çabalarını memnuniyetle karşıladığını belirtti. Söz konusu yargı paketinin ifade özgürlüğü ve adil yargılanma sorunlarını çözmek için bir fırsat olarak görülmesi gerektiğine işaret eden Stano, en önemli sorunun Türk Ceza Kanunu (TCK), Terörle Mücadele Kanunu (TMK) ve Ceza Mahkemeleri Usul Kanunu’nda (CMUK) bulunan terör ve terör örgütü tanımları olduğunu vurguladı. Stano, düşüncelerin özgürce ifade edilmesi ile şiddete çağrı arasında net bir ayrım yapılabilmesi için TCK, TMK ve CMUK'taki terör ve terör örgütü üyeliği suçlarının tanımında değişiklik yapılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Adalet Bakanlığı’nın son çalışmasını takdir etmelerine rağmen Türkiye’nin yargı konusunda daha fazla değişime ihtiyacı olduğunu belirten Peter Stano, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının tümüyle uygulanması ve Türkiye'nin gelecekteki mahkûmiyetleri engellemesi için daha kapsamlı bir yargı reformuna ihtiyacı olduğuna işaret etti.