İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2012

DANİMARKA’NIN EN BÜYÜK BANKASI OLAN DANSKE BANK ROJ TV’NİN HESAPLARINI DONDURDU

Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank Kopenhag Şehir Mahkemesi tarafından PKK'nın kontrolünde olduğu ve terör örgütü tarafından finanse edildiğine karar verilen Roj TV’nin hesaplarını dondurduğunu açıkladı.

Bilindiği üzere 2011 yılı Ağustos ayında başlayan ve 10 Ocak 2012 tarihinde sonuçlanan davada Kopenhag Şehir Mahkemesi, Roj TV'nin PKK kontrolünde olduğuna hüküm vermişti. Mahkeme, yetkisi olmadığı gerekçesiyle, Roj TV'nin yayın lisansını iptal etmezken, karardan sonra harekete geçen Danimarka Radyo – Televizyon Kurulu Roj TV hakkında soruşturma açmıştı. Mahkeme kararı üzerine harekete geçen Fransız uydu ve haberleşme şirketi Eutelsat ise, Danimarka makamlarının soruşturmasının sonuçlanmasını beklemeksizin Roj TV’nin Eutelsat’a ait Eurobird uydusu üzerinden gerçekleşen yayınlarını durdurmuştu. Eutelsat şirketi, yaptığı yazılı açıklamada gelecekte teröre destek verme suçlamasına maruz kalmamak için Roj TV’nin kendilerine ait olan bir uydu kanalından yayın yapmasını durdurduklarını belirtmişti.

Danske Bank tarafından Roj TV'ye gönderilen resmi tebligatta da Eutelsat’ın açıklamasına paralel ifadeler kullanılarak  “bankanın itibarını korumak ve gelecekte teröre destek suçlaması ile karşı karşıya kalmamak için” Roj TV’nin tüm hesaplarının durdurulduğu belirtildi. Kararla birlikte Roj TV’nin, hesaplarından hiçbir şekilde para çekme, yatırma ve başka hesaplara transfer işlemi yapamayacağı bildirildi. Danimarka yasalarına göre, herhangi bir Danimarka bankası tarafından hesapları dondurulan bir şirket, söz konusu hesapları yasal yollardan tekrar kullanıma açmadan, diğer Danimarka bankalarında da hesap açamıyor. Bu nedenle, Danske Bank’ın Roj TV’nin hesaplarını dondurması Roj TV’nin başka bir Danimarka bankası nezdinde banka hesabı açmasının önünde de yasal bir engel teşkil ediyor.