İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2012

RUSYA SCHMALLENBERG VİRÜSÜ NEDENİYLE BAZI AB ÜLKELERİNDEN HAYVAN İTHALATINI GEÇİCİ OLARAK DURDURDU

Rusya Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu (Rosselhoznadzor) Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde keşfedilen Schmallenberg virüsü nedeniyle Almanya, Hollanda Belçika ve Fransa’dan hayvan, hayvan ürünleri ve genetik malzeme alımına 1 Şubat 2012 itibarıyla geçici kısıtlamalar getirdiğini açıkladı. İlk kez Kasım 2011’de Almanya’nın Schmallenberg kasabasında rastlanan virüs; inek, koyun ve keçilerde  ateş ve ishale neden oluyor. Hayvandan hayvana yayılmadığı düşünülen virüs, dişi koyun, keçi ve ineklerde plasenta aracılığıyla taşınarak yeni doğan hayvanlarda genetik deformasyonlara neden oluyor.  Virüsün insanlarda ölü ya da kusurlu doğumlara yol açtığı iddia edilse de, bu yönde kesin bir delil söz konusu değil.

Schmallenberg virüsünün önümüzdeki aylarda daha geniş bir alanda etkili olacağını hesaplayan Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi (EFSA), Avrupa hükümetlerini ve Avrupa Komisyonu’nu olası senaryolar hakkında bilgilendirmek üzere çalışmalarına devam ediyor. Şu anda Schmallenberg virüsünün insan sağlığına herhangi bir etkisi olduğuna dair veri bulunmadığını bildiren Avrupa Komisyonu’nun Sağlık ve Tüketici Politikasından Sorumlu Üyesi John Dalli’nin Basın Sözcüsü Frederic Vincent, Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol merkezinin de ilk değerlendirmelerin ardından Schmallenberg virüsünün insan sağlığı açısından bir risk teşkil etmediğini belirlediğini belirtti.

Rusya Uluslararası Haber Ajansı’ndan (RİA) verilen bilgiye göre, Rusya Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu, AB yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından alınan önlemlerin yeterli olmadığı görüşüne vararak; hâlihazırda Almanya, Hollanda ve Belçika’ya uygulanan koyun ve keçi ithalatı sınırlamasına ek olarak, sığır eti ve genetik malzeme alımına da 1 Şubat 2012’den itibaren tedbir getirileceğini duyurdu. Fransa da, söz konusu ithalat tedbirleri kapsamına alındı. Rusya’nın açıklamasının ardından virüsün bir tehlike yaratmadığını tekrar vurgulayan Avrupa Komisyonu, Rusya’nın ithalatı sınırlama kararını eleştirdi.