İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2012

AVRUPA’DA 55 HAVALİMANI KARBON EMİSYONLARINI AZALTMAYI AMAÇLAYAN PROGRAMA KATILDI

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), 31 Ocak 2012’de Avrupa hava trafiğinin yüzde 52’sinin gerçekleştiği 55 Avrupa havalimanının karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan Havalimanı Karbon Akreditasyon Programı’na katıldığını duyurdu.

Programa katılan havalimanları, kullandıkları araçların elektrikle çalışan veya hibrit araçlarla değiştirilmesi, havalimanında kullanılan elektriği üretmek üzere güneş panelleri kurulması, uçakların taksi konumunda daha düşük yakıt harcamasını öngören teknikler uygulanması gibi önlemler alacaklar. 2009 yılından itibaren faaliyette olan Havalimanı Karbon Akreditasyon Programı’yla programa katılan tüm havalimanlarında karbon emisyonlarının azaltılarak, bunların emisyon bakımından nötr hale getirilmesi hedefliyor.

Geçtiğimiz sene programa katılan 43 havalimanı, 180 bin arabanın trafikten kaldırılmasına eşdeğer olan 729.689 ton sera gazının yok edilmesini sağlamıştı.

Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Siim Kallas, ulaşımın daha “yeşil” hale gelebilmesinin paydaşların ve endüstrinin katılımıyla mümkün olduğunun altını çizerken,  Avrupa Komisyonu’nun İklim Eylemden Sorumlu Üyesi Connie Hedegaard da paydaşların ve havalimanı endüstrisinin iklim değişikliğiyle mücadeleye dâhil olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Programa katılan havaalanları arasında Türkiye’den de Ankara, İzmir, İstanbul (Atatürk) ve Antalya havaalanları yer alıyor.

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi 2011 yılı hava trafiği verilerini açıkladı

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi, Avrupa’da havayoluyla seyahat eden yolcu sayısının krize rağmen 2011’de bir önceki yıla göre yüzde 7,3’lük bir artış gösterdiğini açıkladı. Havayolu yük taşımacılığı ise, 2011 yılının ilk yarısında pozitif bir görünüm çizmesine rağmen, yılın ikinci yarısında sektörde krizin etkili olması nedeniyle gerileyerek, 2011’de 2010’a oranla yüzde 1,4 artış gösterdi.

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi’nin verilerine göre 25 Milyon’dan fazla yolcu ağırlayan havalimanları arasında yer alan İstanbul Atatürk Havalimanı, 2011 Aralık ayı ile 2010 Aralık ayı karşılaştırıldığında yüzde 22,3’lük yolcu artışı ile en fazla yolcu artışının gerçekleştiği havalimanları arasında yer alıyor.

Avrupa Uluslararası Havalimanı Konseyi Genel Direktörü Olivier Jankovec yaptığı açıklamada, bir önceki yıla göre 100 Milyon daha fazla yolcunun havayolunu tercih etmesinin, sektörün içinde bulunduğu zor ekonomik koşullara rağmen dayanıklı olduğunun bir göstergesi olduğunu belirtti. 2012 yılına ilişkin öngörülerde bulunan Jankovec, 2012 yılında Avrupa borç krizinin büyüme üzerindeki etkisinin süreceğini ve bunun da havayolu yolculuğuna olan talebi olumsuz etkileyeceğini belirtti. Jankovec ayrıca, yakıt ücretleri ve ulusal havacılık vergilerinin de kapasite artışını önleyebileceğini ve Emisyon Ticaret Sistemi (ETS) kapsamında uygulanmaya başlanan karbon vergisinin bilet fiyatlarına yansımasının da olumsuz etkileri olacağını belirtti.