İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
1-7 ŞUBAT 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Avrupa Birliği (AB) genelinde hafta boyunca 30 Ocak’taki Gayriresmi Liderler Zirvesi’nde alınan kararlar ile ilgili tartışmalar devam etti. Avrupa Parlamentosu’ndaki siyasi partiler, Zirve’nin istihdam yaratılması ve büyümenin hızlandırılması konularından ziyade, mali anlaşmaya odaklanmasını eleştirdiler. Konuya ilişkin açıklamada bulunan BusinessEurope Genel Direktörü Philippe de Buck ise, “altın kural”ın zaten mevcut olduğunu, ancak uygulanmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Devamını Oku

AB’DE MALİ ANLAŞMAYA İLİŞKİN TARTIŞMALAR SÜRÜYOR

Avrupa Parlamentosu (AP) üyeleri 1-2 Şubat 2012’de Brüksel’de gerçekleşen Genel Kurul toplantısında 30 Ocak’taki Gayriresmi Liderler Zirvesi’nde AB’de büyümenin hızlandırılması için sunulan önlemleri tartıştılar. AP üyeleri, Zirve’nin büyümeyi hızlandırma ve istihdam yaratmadan ziyade, bütçe disiplinini artırmak için hükümetlerarası bir “bütçe paktı” konusunda uzlaşmaya varılması üzerine odaklanmasını eleştirdiler.

Devamını Oku

YUNANİSTAN’A İKİNCİ KURTARMA PAKETİ SAĞLANMASI VE BORCUNUN YENİDEN YAPILANDIRLMASINA İLİŞKİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

30 Ocak 2012 tarihinde düzenlenen AB Konseyi toplantısından sonra liderlerin yaptıkları açıklamalar doğrultusunda Yunanistan’ın borçlarının kısmi olarak yeniden yapılandırılmasına ilişkin umut ışığı doğdu. Bu konuda bir anlaşmaya varılması Yunanistan’ın ikinci kurtarma paketinin 130 Milyar Avro’luk kamu finansmanıyla desteklenmesinin yolunu açmış olacak.

Devamını Oku

SURİYE İLE İLGİLİ KARAR TASARISI’NIN BM GÜVENLİK KONSEYİ’NDE RUSYA VE ÇİN TARAFINDAN VETO EDİLMESİ TEPKİYE NEDEN OLDU

Arap Ligi’nin girişimiyle hazırlanan Suriye’de Esat rejiminin 11 aydır sivil halka uyguladığı şiddeti ve insan hakları ihlallerini kınayan ve bunların derhal sona ermesi çağrısında bulunan, Türkiye ve AB’nin de desteklediği karar tasarısı, 4 Şubat 2012 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylamada Rusya ve Çin tarafından veto edildi.

Devamını Oku

AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ BRÜKSEL’DE

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Brüksel’e yaptığı ziyarette AB yetkilileri ile görüştü.

Devamını Oku

ALMANYA ŞANSÖLYESİ ANGELA MERKEL ÇİN’E RESMİ BİR ZİYARET GERÇEKLEŞTİRDİ

Almanya Şansölyesi olduğu 2005 yılından bu yana, Çin’e beşinci resmi ziyaretini gerçekleştiren Angela Merkel’in Çin Başbakanı Wen Jiabao ile görüştüğü iki ana gündem maddesi İran’ın nükleer teknoloji geliştirme faaliyetleri ve Avrupa’daki borç krizi oldu.

Devamını Oku

AVRUPA BİRLİĞİ, ADALET BAKANLIĞI’NIN HAZIRLADIĞI ÜÇÜNCÜ YARGI PAKETİ’Nİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI

Avrupa Komisyonu, Türk Hükümeti’nin yargı sürecinin hızlandırılması ve demokratik standartların yükseltilmesi için attığı adımları olumlu bularak, Adalet Bakanlığı’nın hazırladığı “Üçüncü Yargı Paketi”nin doğru yönde atılmış bir adım olduğunu ve Avrupa Birliği tarafından takdirle karşılandığını belirtti.

Devamını Oku

YUNANİSTAN TÜRKİYE SINIRINA TEL ÖRGÜ İNŞAATINI BAŞLATTI: AB MALİ DESTEK TALEBİNİ REDDETTİ

Yunanistan, 6 Şubat 2012 tarihinde yasadışı göçmenlerin ülkeye girişini engellemek amacıyla Türkiye sınırına tel örgü inşaatını başlattı.

Devamını Oku

DANİMARKA’NIN EN BÜYÜK BANKASI OLAN DANSKE BANK ROJ TV’NİN HESAPLARINI DONDURDU

Danimarka’nın en büyük bankası olan Danske Bank Kopenhag Şehir Mahkemesi tarafından PKK`nın kontrolünde olduğu ve terör örgütü tarafından finanse edildiğine karar verilen Roj TV’nin hesaplarını dondurduğunu açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ’NİN 2012 AVRUPA DIŞ POLİTİKASI KARNESİ YAYIMLANDI: 2011 TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER BAKIMINDAN KAYBEDİLMİŞ BİR YIL

Avrupa’nın önde gelen düşünce kuruluşlarından Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (European Council on Foreign Relations- ECFR) Avrupa Birliği’nin ve 27 AB ülkesinin 2011 yılında 6 ana başlık altında toplanmış toplam 80 dış politika konusundaki performansını değerlendiren “Avrupa Dış Politika Karnesi 2012” adlı bir rapor yayımladı.

Devamını Oku

SAULİ NİİNİSTÖ FİNLANDİYA’NIN YENİ CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

Ulusal Koalisyon Partisi’nden AB yanlısı tutumuyla dikkat çeken Maliye Eski Bakanı Sauli Niinistö, Finlandiya’da 5 Şubat 2012 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda oyların yüzde 63’ünü alarak Finlandiya’nın yeni Cumhurbaşkanı seçildi. Niinistö’nün en yakın rakibi Yeşiller Partisi’nden Çevre Eski Bakanı Pekka Haavisto ise oyların yüzde 30’unu aldı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU ALMAN VE NEW YORK TÜREV BORSALARININ BİRLEŞMESİNE İZİN VERMEDİ

Avrupa Komisyonu 1 Şubat 2012 tarihinde, Alman Deutsche Börse ve NYSE Euronext borsalarının birleşmesine, uluslararası alanda ticareti yapılan Avrupa finansal türevleri piyasasında tekel benzeri bir yapı oluşturacağı gerekçesiyle izin vermedi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU SAMSUNG’A KARŞI REKABET SORUŞTURMASI BAŞLATTI

Avrupa Komisyonu 31 Ocak 2012 tarihinde, Güney Kore’nin Samsung Electronics şirketinin Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü’ne (ETSI) daha önce verdiği taahhüde aykırı olarak Avrupa mobil cihazlar pazarındaki rekabeti bozacak şekilde standart temel patent haklarını kötüye kullanıp kullanmadığını değerlendirmek üzere bu şirkete karşı bir rekabet soruşturması başlattı.

Devamını Oku

OETTİNGER AB ELEKTRİK ŞEBEKESİNİN TÜRKİYE VE GÜRCİSTAN’A GENİŞLETİLMESİ GEREKTİĞİNİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu’nun Enerjiden Sorumlu Üyesi Günther Oettinger Davos Ekonomik Forumu’nda bir araya geldiği Gürcistan Başbakanı Nika Gilauri ile görüşmesinde AB elektrik şebekesinin Gürcistan ve Türkiye’ye genişletilmesi gerektiğini belirtti.

Devamını Oku

2011 YILI DIŞ TİCARET AÇIĞI 106 MİLYAR DOLAR OLARAK KAYDEDİLDİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nca hazırlanan geçici dış ticaret verilerine göre Aralık 2011’de 8,1 Milyar Dolar olan dış ticaret açığı, Ocak-Aralık 2011 döneminde toplam 105 Milyar 879 Milyon Dolar’ı buldu. Böylece 2011 toplam dış açık artışı yüzde 47,7 olarak kaydedildi.

Devamını Oku

DÜNYA BANKASI’NDAN TÜRKİYE’YE HEM ÖVGÜ HEM DE UYARI GELDİ

Dünya Bankası Avrupa ve Orta Asya Başekonomisti İndermit Gill ve Türkiye Direktörü Martin Raiser ``Büyümenin Altın Kuralı: Avrupa Ekonomik Modeli`ne Görkeminin Yeniden Kazandırılması`` başlıklı raporun sunumunun ardından, davetlilerin sorularını cevapladı.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TİCARETE İLİŞKİN YENİ BİR TEBLİĞ SUNDU

Avrupa Komisyonu, 26 Ocak 2012 tarihinde, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle ticaret ve işbirliğini geliştirmeyi ve bu ülkelerdeki yoksullukla daha etkin mücadele etmeyi amaçlayan bir tebliğ sundu. Avrupa Birliği’nin öngördüğü yeni strateji çerçevesinde, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ticareti bir kalkınma aracı olarak benimsemelerini sağlayarak, ülkelerin ticari kapasitelerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Devamını Oku

AB’DE YENİ ÇALIŞMAYA BAŞLAYANLARIN SAYISI ARTIŞ GÖSTERDİ

Avrupa Komisyonu tarafından 30 Ocak 2012 tarihinde yayımlanan, AB çapında istihdam piyasasının genel durumuna ilişkin güncel verileri içeren “European Vacancy Monitor” başlıklı rapora göre, AB çapında iş bulma oranı geçen seneye kıyasla artış gösterdi.

Devamını Oku

ARALIK 2011 AB-27 VE AVRO ALANI İŞSİZLİK ORANLARI AÇIKLANDI

Avro Alanı Aralık 2011 işsizlik oranının, Kasım 2011 ile aynı oranda, yani yüzde 10,4 olduğu açıklandı. AB resmi istatistik kurumu Eurostat tarafından açıklanan verilere göre, Aralık 2010’da yüzde 10 olan Avro Alanı işsizlik oranı, bir yılda 0,4 puan artış gösterdi. AB-27’de bu oran ise yüzde 9,9 (geçen yıl aynı dönemde bu oran yüzde 9,5 idi).

Devamını Oku

ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI’NIN 25’İNCİ YILI KUTLANDI

1987 yılından itibaren faaliyette olan öğrenci değişim programı Erasmus, 30 Ocak 2012 tarihinde 25’inci yılını doldurdu. 1987 yılından beri, neredeyse 3 Milyon öğrencinin yurtdışında okumasına veya kısa dönem çalışmasına olanak sağlayan programdan 2011-2012 döneminde 250 bin’den fazla öğrenci yararlanacak.

Devamını Oku

RUSYA SCHMALLENBERG VİRÜSÜ NEDENİYLE BAZI AB ÜLKELERİNDEN HAYVAN İTHALATINI GEÇİCİ OLARAK DURDURDU

Rusya Tarım Ürünleri Denetleme Kurumu (Rosselhoznadzor) Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde keşfedilen Schmallenberg virüsü nedeniyle Almanya, Hollanda Belçika ve Fransa’dan hayvan, hayvan ürünleri ve genetik malzeme alımına 1 Şubat 2012 itibarıyla geçici kısıtlamalar getirdiğini açıkladı.

Devamını Oku

AVRUPA’DA 55 HAVALİMANI KARBON EMİSYONLARINI AZALTMAYI AMAÇLAYAN PROGRAMA KATILDI

Avrupa Uluslararası Havalimanları Konseyi (ACI), 31 Ocak 2012’de Avrupa hava trafiğinin yüzde 52’sinin gerçekleştiği 55 Avrupa havalimanının karbon emisyonlarını azaltmayı amaçlayan Havalimanı Karbon Akreditasyon Programı’na katıldığını duyurdu.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, SUDAKİ KİMYASAL ATIKLARIN İZLENDİĞİ LİSTEYİ GÜNCELLEDİ

Avrupa Komisyonu, sudaki kirliliğin çevreye ve insan hayatına etkilerini azaltmak için Su Çerçeve Direktifi kapsamında izlediği öncelikli 33 kimyasal maddenin bulunduğu listeye (2000/60/EC Sayılı Direktif Ek 10) 15 yeni maddenin eklenmesi önerisinde bulundu.

Devamını Oku