İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-31 OCAK 2012

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

AB genelinde Avro Alanı’nda yaşanan krize karşı çözüm arayışları sürerken, 30 Ocak’ta Gayriresmi AB Liderler Zirvesi’nde mali disiplini sağlamlaştıran sözleşme üzerinde 27 AB üyesi ülkeden 25’i tarafından anlaşmaya varıldı. AB liderleri ayrıca, Temmuz 2012 itibarıyla daimi bir kurtarma fonu olan Avrupa İstikrar Mekanizması’nın devreye girmesi konusunda anlaştı. AB Liderleri, bir yandan mali disiplini güçlendirirken, diğer yandan ekonomik büyümeyi canlandırma ve istihdam yaratmanın önemine değindiler.

IMF Başkanı Christine Lagarde, krizi sınırlandıracak bir güvenlik duvarı oluşturmak amacıyla Avrupa Kurtarma Fonunun 500 Milyar Avro’luk hacminin büyütülmesi çağrısında bulunurken, Almanya Şansöylesi Merkel ise krizin zayıf ekonomileri kurtarmak için Almanya’ya güvenerek değil, bütünleşmeyi artırarak yenilebileceğini vurguladı. Avro Alanı krizi ve etkileri, 25-29 Ocak’ta Davos’ta gerçekleşen Dünya Ekonomik Forumu’nun da gündemini oluşturdu.

Avrupa Parlamentosu’ndaki komitelerin yeni başkanları belirlendi. Türkiye’nin AB üyeliğine karşıtlığıyla tanınan Alman Avrupa Halk Partisi Üyesi Elmar Brok, Dış İlişkiler Komitesi Başkanı seçildi. 23 Ocak’ta gerçekleştirilen AB Dışişleri Konseyi toplantısında, AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları, İran’a nükleer programı dolayısıyla 1 Temmuz 2012 itibarıyla petrol ambargosu uygulama konusunda mutabakata vardılar.  Suriye’de giderek kötüleşen durumdan duydukları endişeyi dile getiren AB Dışişleri Bakanları, Suriye’ye uygulanan yaptırımların genişletilmesine karar verdiler.

Sözde Ermeni Sorkırımı’nı inkâr etmeyi suç sayan yasa tasarısının Fransız Senatosu’nda kabul edilmesi AB’de de tepki ile karşılandı. Avrupa Parlamentosu’nda Liberaller Grubu’nun Alman Üyesi Alexander Graf Lambsdorff ve Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Štefan Füle gibi birçok önde gelen isim, bu gibi konuların siyasetçiler değil, tarihçiler tarafından ele alınması gerektiğini vurguladılar. Söz konusu yasa tasarısının Fransız Anayasa Mahkemesi’ne götürülmesi amacıyla başlatılan girişim sonucunda 142 senatör ve parlamenter yasaya itiraz ederek iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu ve GKRY lideri Hristofyas Kıbrıs sorununun çözümü için 23-24 Ocak 2012’de Greentree’de bir araya geldi. Yürütmenin seçimi, mülkiyet ve vatandaşlık konularının ele alındığı Greentree Zirvesi’nde, Rum yönetiminin olumlu adım atmaya yanaşmaması nedeniyle kayda değer bir ilerleme sağlanamadı.

Tüm okuyucularımıza iyi bir hafta diliyoruz.