İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-31 OCAK 2012

AB MALİYE BAKANLARI VE AVRO ALANI MALİYE BAKANLARI TOPLANTILARI GERÇEKLEŞTİ

Avro Alanı Maliye Bakanları (Avro Grubu) 23 Ocak’ta gerçekleştirdikleri 2012 yılının ilk toplantısında Yunanistan’a sağlanacak ikinci kurtarma paketi kapsamında borçların yeniden yapılandırılması konusunu görüştüler. Avro Alanı Maliye Bakanları, Yunanistan’ı bu ülkedeki özel yatırımcılar da birleşip katkı sağlamadıkça ve Yunan Hükümeti makroekonomik hedeflerin karşılanması için bütçe ve yapısal önlemler almadıkça ikinci bir kurtarma paketi olmayacağı konusunda uyardılar.

Avro Grubu Başkanı ve Lüksemburg Başbakanı Jean-Claude Juncker, mali güçlük içinde olan bir ülkenin ancak mali anlaşmanın imzalamış olması halinde Avrupa İstikrar Mekanizması’ndan destek alabileceğini belirtti. Söz konusu şart, Almanya tarafından ortaya koyulmuştu.

Toplantıda, IMF gibi kurumlardan gelen talep üzerine borç krizinin yayılmasını önlemek amacıyla Almanya’nın Avrupa Kurtarma Fonu’nun gücünü artırabileceği sinyali de geldi.

Juncker, Avrupa Mali İstikrar Fonu’nun (EFSF) uygulamada kalarak İrlanda ve Portekiz’i desteklemeye devam edeceğini belirtti. Juncker, Temmuz 2012’de devreye girmesi beklenen Avrupa İstikrar Mekanizması’nın (ESM) ise yeni nitelikli çoğunluk oyu mekanizmasıyla hızla faaliyete geçirilebileceğini kaydetti.

Avrupa Komisyonu’nun Ekonomik ve Mali İşlerden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, yatırımcının güveninin artırılması amacıyla Avrupa Komisyonu’nun daha güçlü bir kurtarma fonu istediğini ve AB’nin uluslararası ortaklarının IMF kaynaklarının artırılması üzerinde anlaşmasını umut ettiğini bildirdi. 150 Milyar Avro’sunun AB ülkeleri tarafından sağlanacağı IMF kaynaklarının 600 Milyar Avro tutarında artırılması üzerinde tartışmalar halen devam ediyor.

EFSF’nin kredi notunun geçtiğimiz hafta düşürülmesi üzerine açıklamada bulunan EFSF’nin CEO’su Klaus Regling, bu gelişmelerin EFSF’nin kredi verme kapasitesini değiştirmeyeceğini ve fonun ESM devreye girene kadar yeterli nakdi bulunduğunu belirtti.

24 Ocak’ta yapılan AB Ekonomi ve Mali İşler Konseyi (ECOFIN) toplantısında ise, mali anlaşma son şekli görüşüldü. Avro Grubu Başkanı Juncker, son belgenin AB hukuki çerçevesiyle uyumlu olduğunu ve borç limitleri kurallarını kendi iç mevzuatlarına aktarmayı başaramayan ülkelerin cezalandırılmasında Avrupa Birliği Adalet Divanı’na yetki vereceğini belirtti.