İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-31 OCAK 2012

AB DIŞİŞLERİ BAKANLARI İRAN’A PETROL AMBARGOSU UYGULAMA KARARI ALDI

23 Ocak 2012 tarihinde AB Dışişleri Konseyi toplantısında bir araya gelen Avrupa Birliği üyesi 27 ülkenin Dışişleri Bakanları, ABD’nin 31 Aralık 2011 tarihinde İran’a uygulamaya başladığı yaptırımların ardından İran'a petrol ambargosu uygulanması konusunda anlaşmaya vardı.

Başta Yunanistan olmak üzere ekonomik krizle mücadele eden İtalya ve Portekiz petrol ihtiyaçları için İran'a bağımlı olduğundan İran’a uygulanacak yaptırımların göreceli olarak devreye gireceği belirtildi. Bu nedenle, İran ile yeni petrol anlaşmaları yapılmayacak olmasına rağmen mevcut anlaşmalar çerçevesinde petrol alımlarının 1 Temmuz'a kadar süreceği de bildirildi. Avrupa Birliği’nin İran’dan yaptığı ithalatın yüzde 90'ını petrol ve petrol ürünleri oluştururken; AB, İran'ın Çin'den sonra ikinci büyük müşterisi konumunda bulunuyor.

AB Dışişleri Bakanları, Suriye'ye uygulanan yaptırımları ağırlaştırdı

AB Dışişleri Konseyi’nin bir diğer gündem maddesini ise, Suriye’deki durum oluşturdu. Esat rejiminin sivillere uyguladığı şiddetten ve sistematik insan hakları ihlallerinden duydukları derin kaygıyı dile getiren AB üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanları, Suriyeli 22 yetkili ve 8 kuruluşun daha yaptırımlar listesine dâhil edilmesine karar verdi. Arap Ligi’nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden destek almak üzere başlattığı girişimi desteklediklerini belirten AB Dışişleri Bakanları, Suriye ile ilgili girişimleri veto eden Çin ve Rusya’ya atıfta bulunarak; BM Güvenlik Konseyi üyelerine vazifelerini yerine getirmeleri çağrısında bulundu.

AB, Suriye’ye uygulamaya başladığı yaptırımlar kapsamında bugüne dek Cumhurbaşkanı Beşar Esat ve yakınları dâhil olmak üzere toplam 108 kişiye vize yasağı uygulayarak, malvarlıklarını dondurmuş ve rejimi mali açıdan zayıflatmak için 38 banka ve şirketin AB'deki varlıklarını dondurmuştu. AB, Esat rejiminin insan hakları ihlallerine karşı aşamalı olarak; silah ambargosu, ham petrol ithalatı yasağı ve petrol sektörüne yatırım yasağını kapsayan yaptırımlar uygulamaya koymuştu.