İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-31 OCAK 2012

COSTA CONCORDİA HADİSESİ AB YOLCU GEMİSİ EMNİYETİ MEVZUATININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİNİ HIZLANDIRACAK

Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Siim Kallas, 13 Ocak 2012 tarihinde 4000’den fazla yolcu taşıyan İtalyan cruise gemisi Costa Concordia’nın İtalya’nın Giglio adası kıyılarında batmasından sonra yolcu gemisi emniyeti ile ilgili yeni bir yasa teklifi sunmaya hazırlandığını duyurdu. Costa Concordia hadisesine ilişkin tahkikatların bir yıl içerisinde sonuçlanması bekleniyor. Avrupa Komisyonu, 2011 yılında yayımladığı Beyaz Kitap’ta AB yolcu gemisi güvenliği emniyetine ilişkin kuralların iyileştirilmesi gerektiğinin altını çizmişti, Costa Concordia hadisesinden çıkarılan dersler de konuya ilişkin mevcut AB mevzuatının gözden geçirilmesi kapsamında ele alınacak.

Gemi emniyeti, gemilerin dizaynı ve dayanıklılığı, emniyet standartlarının yeni teknolojik gelişmelere uyarlanması, yolcuların acil tahliyesi için gerekli prosedürler ile mürettebatın eğitimi ve yetkinliği bu süreçte öne çıkacak konular arasında yer alıyor.  Komisyon ayrıca, mevcut kuralları genişleterek daha fazla geminin Topluluk Kurallarına tabi tutulmasını sağlayacak.

Kallas, AB Üyesi Devletlere, taşımacıların sorumluluklarına ve kaza halinde yolcuların tazmin edilmesine ilişkin Atina Konvansiyonu’nun en güncel haliyle onaylanması çağrısına bulundu ve buna ilişkin bir AB tüzüğünün 2012 yılında yürürlüğe gireceğini de açıkladı.