İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
24-31 OCAK 2012

BULGARİSTAN’IN YENİ VİZE DÜZENLEMESİ SONUCUNDA YEŞİL PASAPORTU VE SCHENGEN VİZESİ OLAN TÜRK VATANDAŞLARINA VİZESİZ SEYAHAT İMKÂNI SAĞLANDI

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un Bulgaristan Schengen Alanı’na dâhil olana kadar, geçerli Schengen vizesi olan kişilere kısa dönemli Bulgaristan vizesi alma zorunluluğunu ortadan kaldıran düzenleme önerisi 25 Ocak 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu’nda kabul edildi. Karar sonucunda geçerli Schengen vizesi ya da oturum izni olan üçüncü ülke vatandaşları Bulgaristan sınırlarından ilk giriş tarihinden itibaren altı aylık süre zarfında üç aydan uzun olmamak kaydıyla Bulgaristan’ı ziyaret edip kalabilecekler.

Bunun yanında, Bulgaristan Hükümeti tarafından yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirildi. Böylece, yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Bulgaristan’dan transit geçişte ve ülkeye ilk giriş tarihinden itibaren altı aylık süre zarfında üç ayı aşmayacak kısa dönemli kalışlarda Bulgaristan vizesi alması zorunluluğu ortadan kalktı. Bulgaristan tarafından yapılan açıklamada, bu son düzenlemelerin Türkiye ile iyi komşuluk ilişkileri kapsamında bir iyi niyet göstergesi olarak değerlendirilmesi gerektiği, vize düzenlemeleriyle ilgili atılan adımlarla taraflar arasında iktisadi, ticari ve akademik bağları güçlendirmesinin öngörüldüğü belirtildi.