İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MART 2014

2013 yılı sürdürülebilir hareketlilik ödülleri sahiplerini buldu

İspanya’nın Rivas Vaciamadrid kenti ve Slovenya’nın başkenti Ljubljana, 2013 yılı AB Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Ödüllerinin sahibi oldu. Rivas Vaciamadrid, Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması Ödülü’ne, Ljubljana ise Avrupa Hareketlilik Haftası Ödülü’ne layık görüldü. Ödüller, 24 Mart 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirilen törende Avrupa Komisyonu’nun Ulaştırmadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas ve Çevreden Sorumlu Üyesi Janez Potocnik tarafından takdim edildi.

Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planı Ödülü, sürdürülebilir kentsel hareketlilik planlarının geliştirilmesi ve uygulanması yoluyla kentsel ulaşım alanındaki zorlukların üstesinden gelinmesinde başarı gösteren yerel yönetimlere veriliyor. Her yıl farklı bir tema belirlenen bu alanın 2013 yılındaki teması, hareketlilik planlarına “ekonomik, sosyal ve çevresel politika kriterlerinin entegrasyonu” olarak belirlenmişti.

Avrupa Hareketlilik Haftası Ödülü ise sürdürülebilir ulaşımı teşvik eden ve sürdürülebilir kentsel ulaşıma geçişi sağlamak üzere yeni önlemler geliştiren yerel yönetimlere veriliyor. Bu alanda, bu yılki “Temiz Hava, Senin Hareketin!” temasına uygun iddialı ve yenilikçi tanıtım kampanyaları ve faaliyetleri gerçekleştiren adaylar finalist olarak seçilmişti. Bu kategorideki ödülü kazanan kentin başarılarını anlatan üç dakikalık bir tanıtım klibi hazırlanacak.