İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
23-29 MART 2014

İKV’DEN HAFTAYA BAKIŞ

Geçtiğimiz hafta Avrupa Birliği’nin (AB) gündemini, 3’üncü Nükleer Güvenlik Zirvesi, G7 Zirvesi, AB-ABD Zirvesi, Avrupa Komisyonu’nun ticari kısıtlamalara ilişkin hazırladığı rapor, AB Tarım ve Balıkçılık Konsey toplantısı, AB ve Ukrayna arasında imzalanan Ortaklık Anlaşması ve Avrupa Komşuluk Politikası raporlarını kapsayan yıllık paket şekillendirdi.

Devamını Oku

İKV BAŞKANI ÖMER CİHAD VARDAN ENERJİ SEKTÖR TOPLANTISINDA KONUŞTU

2014 yılında 20’ncisi düzenlenecek olan ve kısaca ICCI olarak adlandırılan 20`nci Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı öncesinde gerçekleştirilen 2’nci Enerji Sektör Buluşması, İKV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan ile İSO Meclis Başkanı ve İKV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zeynep Bodur Okyay’ın katılımlarıyla, 24 Mart 2014 tarihinde İstanbul Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlendi.

Devamını Oku

3’ÜNCÜ NÜKLEER GÜVENLİK ZİRVESİ LAHEY’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

53 ülkenin liderleri ve Birleşmiş Milletler (BM), AB, Interpol ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) temsilcileri, 24-25 Mart 2014 tarihlerinde Lahey’de düzenlenen 3’üncü Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde bir araya geldi.

Devamını Oku

G7 ZİRVESİ RUSYA’YA KARŞI ORTAK BİLDİRİYLE SONUÇLANDI

24 Mart 2014 tarihinde toplanan G7 ülkeleri (Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada, ABD ve Japonya) liderleri ve Avrupa Komisyonu ile AB Konseyi başkanları, toplantıdan sonra yaptıkları ortak bildiride Kırım`da yapılan referandum ve Rusya`nın Kırım`ı ilhakının yasa dışı olduğunu belirterek, Moskova yönetiminin tavrı kınadılar.

Devamını Oku

AB-ABD ZİRVESİ BRÜKSEL’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

AB-ABD Zirvesi 26 Mart 2014 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirildi. Zirve’nin gündeminde ağırlıklı olarak, Ukrayna krizi, enerji, dış politika, serbest ticaret müzakereleri ve iklim değişikli konuları yer aldı.

Devamını Oku

UKRAYNA SORUNU, AB VE ABD’Yİ BİRARAYA GETİRDİ

Son zamanlarda mali kriz, NSA dinleme skandalı gibi çeşitli sorunlar sebebiyle ayrışma gösteren AB-ABD ilişkilerinde, Ukrayna krizi ve Rusya’nın Kırım’a müdahalesi birleştirici bir etki gösterdi.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU TİCARİ KISITLAMA ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN 2014 RAPORUNU YAYIMLADI

Avrupa Komisyonu’nun Mart ayında yayımladığı raporda, AB’nin önemli ticaret ortaklarının uygulamış oldukları ticari kısıtlama önlemleri inceleniyor.

Devamını Oku

AB TARIM VE BALIKÇILIK KONSEYİ TOPLANDI

24 Mart 2014 tarihinde Brüksel’de bir araya gelen AB Tarım ve Balıkçılık Bakanları, tarımsal ürünlerin tanıtımları ve et ürünlerinin menşelerinin etiketlendirilmesi konularını ele aldı.

Devamını Oku

AB VE UKRAYNA ARASINDA ORTAKLIK ANLAŞMASI KISMİ OLARAK İMZALANDI

21 Mart 2014 tarihinde, AB ve Ukrayna arasında Ortaklık Anlaşması’nın siyasi diyalog bölümü imzalandı. İmzalanan anlaşma geçtiğimiz yıl Kasım ayında imzalanması öngörülen anlaşmanın tümünü kapsamıyor ve ağırlıklı olarak siyasi hükümleri içeriyor.

Devamını Oku

AVRUPA KOMİSYONU, AVRUPA KOMŞULUK POLİTİKASI YILLIK PAKETİ’Nİ AÇIKLADI

Avrupa Komisyonu 27 Mart 2014 tarihinde, Avrupa Komşuluk Politikası’nın (European Neighbourhood Policy-ENP) uygulanmasına ilişkin raporları içeren ENP Yıllık Paketi’ni kamuoyuyla paylaştı.

Devamını Oku