İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI FRANSIZ BÜYÜKELÇİ JEAN-MAURİCE RİPERT RESMEN GÖREVİNE BAŞLADI

Fransız Diplomat Jean-Maurice Ripert 18 Ocak 2012 tarihinde, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e güven mektubunu (credentials) sunarak Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanlığı görevini resmen üstlendi. Ripert, bu görevi 21 Kasım 2006’dan beri yürütmekte olan ve görev süresi dolan Fransız Büyükelçi Marc Pierini’den devraldı.

Ripert’in AB Türkiye Delegasyonu Başkanlığı’na atanması kararı, AB Dış İşleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi tarafından 3 Ağustos 2011 tarihinde açıklanmıştı. Delegasyon Başkanlığı görevine önceden Avrupa Komisyonu’nda kariyer yapmış diplomatların getirilmesi geleneği bulunuyordu, ancak bu kural Lizbon Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle değişti. Fransa Dışişleri Bakanlığı’nda kariyer yapmış olan Ripert, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un Pakistan’a yardımdan sorumlu Özel Temsilciliği ve Demokratik Pakistan Dostları Grubu Özel Danışmanlığı, Fransa’nın BM Güvenlik Konseyi Temsilciliği ve BM Nezdindeki Fransız Misyonu’nun Başkanlığı, Fransa’nın Cenevre’deki BM Daimi Temsilciliği ve Fransa’nın Yunanistan Büyükelçiliği gibi birçok önemli görevde bulunmuştu.

Ripert ayrıca, Türkiye’nin AB üyeliğine sıcak bakan Fransa başbakanlarından Michel Rocard ve Lionel Jospin’in kabinelerinde önemli görevler üstlenmişti.  Büyükelçi Ripert, açıklamalarında "Türkiye'nin Avrupa Birliği için çok önemli ve stratejik bir ortak olduğunu" vurgulamıştı.