İKTİSADİ KALKINMA VAKFI
E-Bülteni
17-23 OCAK 2012

FRANSIZ SENATOSU SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI’NI İNKÂR ETMEYİ SUÇ SAYAN YASA TASARISINI KABUL ETTİ

Fransız Senatosu 23 Ocak 2012 tarihinde Sözde Ermeni Soykırımı’nın inkârını suç sayan yasa tasarısını oy çokluğu ile kabul etti. 343 sandalyeli Senato'daki oylamaya sadece 68 senatör katılırken, vekâleten oy kullanmanın da mümkün olduğu oylama sonunda yasa tasarısı 86'ya karşı 127 oyla kabul edildi. Senato Genel Kurulu’ndaki oturumlara Parlamento İle İlişkilerden Sorumlu Bakan Patrick Ollier'in konuşmasıyla başlandı. Fransız Hükümeti adına söz alan Ollier karmaşık bir meselenin içinde olduklarını kabul etmekle birlikte söz konusu tasarının Fransız yasalarına ve AB yasalarına uygun olduğunu öne sürdü. Ollier'den sonra söz alan Anayasa Komisyonu Başkanı ve Raportörü Jean Pierre Sueur Fransız tarihçilerin, söz konusu yasa teklifiyle ilgili gelişmeleri endişeyle izlediklerini vurgulayarak söz konusu tasarının Fransız Anayasası'nın 34’üncü Maddesi’ne aykırı olduğu gerekçesiyle reddedilmesini istedi. Avrupa Sosyal ve Demokrasi Birliği (RDSE) grubu başkanı Jacques Meacutezard ise söz konusu yasa tasarısının gündeme gelmesinin tek nedeninin yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğunu belirterek senatörlere tasarıya ret oyu vermeleri çağrısında bulundu.

Tasarı hakkındaki konuşmalardan sonra oylamaya geçen Fransız Senatosu, 18 Ocak tarihinde Senato’nun Anayasa Komisyonu’nun yasa teklifinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle ele alınmaması yönünde sunduğu önergeyi 86 "evet" oyuna karşı 167 oyla reddetti. Ardından ikinci değişiklik önergesi 81'e karşı 171, üçüncü değişiklik önergesi de 42'ye karşı 196 oyla reddedildi. Genel Kurul, daha sonra yasanın oylamasına geçti. Bu oylama sonunda yasa tasarısı 86'ya karşı 127 oyla kabul edildi. Fransız Cumhurbaşkanı Sarkozy’nin onaylamasına kesin gözüyle bakılan yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Fransa topraklarında sözde Ermeni soykırımını inkâr edenler 45 bin Avro’ya kadar para ve bir yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek.

Fransız kanunlarına göre, 60 Senatör ve Milletvekili’nin tasarıya itiraz ederek, iptali için Anayasa Mahkemesi'ne başvurabilme hakkı bulunuyor.